Stanowienie prawa lokalnego
Stanowienie prawa lokalnego
Sposób stanowienia prawa lokalnego określa ustawa o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 713 ze zm.) w rozdziale czwartym zatytułowanym „ Akty prawa miejscowego stanowionego przez gminę" art. 40-42 oraz statut Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce
Art. 40
- Na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy.
- Na podstawie niniejszej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie:
- wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych,
- organizacji urzędów i instytucji gminnych,
- zasad zarządu mieniem gminy
- zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej
- W zakresie nie uregulowanych w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.
- Przepisy porządkowe, o których mowa w ust. 3, mogą przewidywać za ich naruszenie karę grzywny wymierzona w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach
Art. 41
- Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały.
- W przypadku nie cierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt, w formie zarządzenia.
- Zarządzenie, o którym mowa w ust. 2, podlega zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady gminy. Traci ono moc w razie odmowy zatwierdzenia bądź nieprzedstawienia do zatwierdzenia na najbliższej sesji rady.
- W razie nieprzedstawienia do zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia zarządzenia rada gminy określa termin utraty jego mocy obowiązującej
- Wójt przesyła przepisy porządkowe do wiadomości wójtom sąsiednich gmin i staroście powiatu, w którym leży gmina, następnego dnia po ich ustanowieniu.
Art. 42.
Zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1461)
Uchwały rady podpisuje Przewodniczący Rady o ile ustawa nie stanowi inaczej.