Dzisiaj jest poniedziałek, 26 lipiec
Imieniny Anny i Mirosławy

Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie otwarta. To początek multienergetycznego koncernu.

 

Farma Wiatrowa w Przykonie to najnowszy i największy projekt inwestycyjny OZE w Grupie Energa. Koncern systematycznie zwiększa udział odnawialnych źródeł w swoich zasobach, posiadając duży, zdywersyfikowany portfel aktywów i długofalowe plany inwestycyjne - mówił podczas otwarcia farmy w Przykonie prezes Energi Jacek Goliński.

We wtorek 07 lipca 2020 r. Farma Wiatrowa w Przykonie została oficjalnie otwarta. W wydarzeniu uczestniczył Wójt Mirosław Broniszewski oraz Przewodniczący Rady Gminy Przykona Maksymilian Majchrzak.

Obecny na spotkaniu Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, jednoznacznie zadeklarował, że Orlen jako firma z wizją wyznacza strategię działania opartą na inwestycjach w energię niskoemisyjną i zeroemisyjną. Potwierdzeniem słów, że to początek inwestycji w tym miejscu, jest deklaracja o kolejnych przedsięwzięciach o łącznej mocy 150 MW. Jako pierwsza zostanie wybudowana farma fotowoltaiczna o mocy 20 MW.

Na inauguracji pojawił się również Waldemar Buda - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz prezes Energi – Jacek Goliński. Towarzyszyli im lokalni samorządowcy oraz poseł Ryszard Bartosik wraz z  starostą Tureckim Dariuszem Kałużnym.

Wiceminister podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. Poinformował również o trzech pulach środków europejskich.Pierwsza to perspektywa finansowa 2021-2027, druga to fundusz odbudowy związany z pandemią i trzeci to fundusz sprawiedliwej transformacji. Każdy z tych budżetów nakierowany będzie na realizację ambitnych planów założonych przez Komisję Europejską dotyczących zielonego ładu.

Prezes Energii Jacek Goliński oficjalnie oddał do użytku Farmę Wiatrową Przykona. W swej wypowiedzi podkreślał potencjał terenu zapewniając, że Energa udźwignie proces transformacji.

Na terenach, na których powstała farma wiatrowa można wybudować aktywa o łącznej mocy ok. 150 MW. Jedną z inwestycji, która  jest brana pod uwagę w tej lokalizacji jest farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 20 MW. Same wiatraki, które stanęły tuż obok kopalnianej odkrywki są jednymi z najwyższych w Polsce. Ich wysokość liczona do piasty turbiny wynosi 117 m, a długość łopat to 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 m. Instalacja turbin rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Ostatnia, dziewiąta turbina została zamontowana w połowie grudnia. Farma Wiatrowa Przykona dysponuje mocą zainstalowaną ponad 30 MW, według przewidywań rocznie produkować będzie ok. 75 GWh energii elektrycznej. Na 250 ha rekultywowanych terenów po kopalni węgla brunatnego oprócz turbin wiatrowych powstała także infrastruktura towarzysząca (m.in. linie kablowe SN, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacja GPO).

 


NIEODPLATNA
POMOC
PRAWNA

Narodowy Spis
Powszechny

STYPENDIA DLA
UZDOLNIONEJ
MŁODIEŻY
Program Operacykny
Pomoc Żywieniowa
2014-2020
Realizowane
projekty ze
srodków UE

INFORMACJE Z ZUS
Jesteś 4273044 gościem