Uchwała Nr 229/17/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 22 sierpnia 2017 r. w sprawie: nadania „Honorowego Obywatelstwa Miasta Puszczykowa” Pani Angelique Kerber.

 
Uchwała Nr 229/17/VII
Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 22 sierpnia 2017 r.
 
w sprawie: nadania „Honorowego Obywatelstwa Miasta Puszczykowa" Pani Angelique Kerber.
 
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.), § 2 ust. 2 i § 5 Uchwały nr 262/06/IV Rady Miasta Puszczykowa z dnia 17 października 2006 roku w sprawie: zasad przyznawania wyróżnień honorowych (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 22.11.2006 r. Nr 178, poz. 4161), zmienionej Uchwałą nr 202/13/VI Rady Miasta Puszczykowa z dnia 19 lutego 2013 roku (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 15.03.2013 r. poz. 2229) oraz § 6 Statutu Miasta Puszczykowa - Uchwała nr 159/12/VI Rady Miasta Puszczykowa z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie: Statutu Miasta Puszczykowa (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 22.08.2012 poz. 3633) - Rada Miasta Puszczykowa uchwala, co następuje:
 
§ 1. Rada Miasta Puszczykowa nadaje „Honorowe Obywatelstwo Miasta Puszczykowa" Pani Angelique Kerber za szczególnie zasłużoną dla miasta Puszczykowa działalność.
 
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Puszczykowa.
 
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodnicząca Rady Miasta 
/-/ Małgorzata Hempowicz 
 
 
Uzasadnienie
 
Do Rady Miasta Puszczykowa wpłynął, złożony przez Burmistrza Miasta Puszczykowa, wniosek w sprawie nadania tytułu honorowego Miasta Puszczykowa Pani Angelique Kerber. Komisja weryfikująca rozpatrzyła wniosek i zaopiniowała go pozytywnie.
 
Angelique Kerber (ur. 1988 r. w Bremie, Niemcy) jest wybitną tenisistką, posiadającą również polskie obywatelstwo, która na stałe mieszka w Puszczykowie. Pierwsze kroki na kortach stawiała w wieku 3 lat, a status profesjonalistki uzyskała w 2003 roku. Jedenastokrotnie zwyciężyła w turniejach ITF (w tym dwukrotnie w meczach deblowych). Przełom w jej sportowej karierze nastąpił w 2011 roku, kiedy to dotarła do półfinału US Open. Po tym sukcesie awansowała o 84 miejsca w rankingu WTA. W późniejszych latach odnosiła kolejne sukcesy, np. w 2012 roku zagrała w półfinale Wimbledonu, w 2014 roku doszła do czwartej rundy French Open, a w 2015 roku do trzeciej rundy turnieju US Open.
 
W styczniu 2016 roku zwyciężyła w wielkoszlemowym turnieju Australian Open w grze pojedynczej, pokonując w finale wielokrotną triumfatorkę tego turnieju i liderkę światowych rankingów - Amerykankę Serenę Williams. Dzięki zwycięstwu w Australii, Angelique Kerber awansowała na 2. miejsce w rankingu WTA (Women's Tennis Association). W lipcu 2016 roku na trawiastych kortach Wimbledonu, Angelique Kerber ponownie spotkała się w finale z Sereną Williams.
W sierpniu 2016 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Angelique Kerber zdobyła srebrny medal w grze pojedynczej, a we wrześniu tego samego roku zwyciężyła w kolejnym wielkoszlemowym turnieju US Open, pokonując na nowojorskich kortach Czeszkę Karolínę Plíškovą.
 
 
Dziadek Angelique Kerber, pan Janusz Rzeźnik, zbudował w Puszczykowie - specjalnie dla niej - centrum tenisowe, którego nazwa „Angie" jest zdrobnieniem od imienia utalentowanej wnuczki. Na kortach puszczykowskiego ośrodka Angelique Kerber trenuje i przygotowuje się do najważniejszych zawodów. Tutaj też przez okres 5 miesięcy trenowała przed turniejem Australian Open. W Centrum Tenisowym „Angie" odbyły się m.in. rozgrywki Pucharu Davisa (lata 2006 i 2007), ogólnopolskie turnieje halowe (w tym także zawody dla dzieci i młodzieży), a od 2015 roku rozgrywane są Międzynarodowe Mistrzostwa Puszczykowa Kobiet w Tenisie „Angie Cup" (zaliczane do cyklu turniejów ITF), w których uczestniczą zawodniczki z całego świata. W puszczykowskim centrum tenisowym działa również Akademia Tenisowa Angelique Kerber, w której trenują młodzi zawodnicy, osiągając ogólnopolskie sukcesy. Angelique Kerber osobiście promuje swoim wizerunkiem działalność Centrum Tenisowego „Angie" w Puszczykowie.
 
Triumfy tenisistki okazały się znakomitą promocją naszego miasta. W licznych wywiadach Angelique Kerber podkreśla nie tylko swoje polskie pochodzenie, ale również związek z Puszczykowem. Podczas gry finałowej w Australii w 2016 roku, duże stacje mediów ogólnopolskich oraz niemieckich przybyły do Puszczykowa w celu przeprowadzenia wywiadów z rodziną Angelique Kerber, jej babcią i dziadkiem. Stacje telewizyjne pokazywały radość puszczykowskich kibiców, którzy dopingowali Angelique Kerber. Tego dnia programy telewizyjne oraz radiowe informowały o zwycięstwie, mieszkającej w Puszczykowie, Angelique Kerber. Podobna medialna wrzawa wybuchła, gdy Angelique Kerber wróciła z Melbourne do Polski, a konkretnie do Puszczykowa.
 
Nadanie Angelique Kerber „Honorowego Obywatelstwa Miasta Puszczykowa" jest nie tylko uhonorowaniem znakomitej tenisistki i ambasadorki naszego miasta, ale również na stałe podkreśli jej związek z Puszczykowem.