Uchwała Nr 230/21/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 26 stycznia 2021 r. w sprawie: pośmiertnego nadania tytułu „Zasłużony dla miasta Puszczykowa” Zbigniewowi Gorzelannemu.

 
Uchwała Nr 230/21/VIII
Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 26 stycznia 2021 r.
 
w sprawie: pośmiertnego nadania tytułu „Zasłużony dla miasta Puszczykowa” Zbigniewowi Gorzelannemu.
 
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r., poz. 713 ze zm.), § 2 ust. 1 i 3, § 4 Uchwały Nr 115/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 29 października 2019 roku w sprawie: zasad przyznawania wyróżnień honorowych (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2019 r., poz. 9887) oraz § 7 ust. 1 pkt 2 Statutu Miasta Puszczykowa - Uchwała Nr 68/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie: Statutu Miasta Puszczykowa (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2019 r., poz. 3607) Rada Miasta Puszczykowa uchwala, co następuje:
 
§ 1. Rada Miasta Puszczykowa nadaje pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla miasta Puszczykowa” Panu Zbigniewowi Gorzelannemu za szczególnie zasłużoną dla Miasta Puszczykowa działalność.
 
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Puszczykowa.
 
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący Rady Miasta
/-/ Tomasz Potocki
 
Uzasadnienie
 
Radni Miasta Puszczykowa złożyli wniosek o pośmiertne nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Puszczykowa” dla Zbigniewa Gorzelannego.
 
            Zbigniew Gorzelanny urodził się 8 czerwca 1951 roku. Jego przygoda ze sportem zaczęła się jeszcze w szkole podstawowej, gdzie grał w piłkę nożną. Trenował na pozycji bramkarza w Polonii Nowy Tomyśl. To właśnie w Nowym Tomyślu miał pierwszy kontakt z badmintonem. Tam grał w zespole drugoligowym. W II lidze grał też w Zbąszyniu, gdzie spotkał państwa Suterskich - pierwszych mistrzów Polski w badmintonie. Wiele się od nich nauczył. Później grał jeszcze w Stali Sulęcin i MOS-ie Oborniki Wielkopolskie. I właśnie w Obornikach zakończył starty w lidze.
            Swą pracę trenerską zaczął w Sulęcinku. Później pracował w Obornikach, Puszczykowie i Nowym Tomyślu. Doskonalenie trenerskie rozpoczął od zajęć w Koszalinie z trenerem chińskim. Zdobył uprawnienia instruktora, a potem w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Supraślu uprawnienia trenerskie. Podczas swojej ponad 35-letniej pracy instruktorsko-trenerskiej wychował wielu zawodników kadry narodowej, m.in. Szymona Zwolińskiego i Wojciecha Szkudlarczyka - mistrzów Polski. Był aktywnym działaczem Okręgowego Związku Badmintona w Poznaniu i został Honorowym Prezesem Wielkopolskiego Okręgowego Związku Badmintona, był członkiem komisji rewizyjnej i członkiem zarządu Polskiego Związku Badmintona.
            Zbigniew Gorzelanny w 1990 roku rozpoczął pracę w Puszczykowie jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie założył sekcję badmintona. W swojej pracy zawsze kierował się dobrem zawodników i był niezwykle oddany swoim podopiecznym. Jako trener badmintona wychował zawodników, którzy wielokrotnie zdobywali medale Mistrzostw Polski i reprezentowali kraj w tej dyscyplinie, m.in. Jakuba Janaszka i Wojciecha Szkudlarczyka. Jednym z jego wielu sukcesów było wywalczenie awansu klubu PTS Puszczykowodo I ligi badmintona i zdobycie III miejsca w I lidze.
Przez wiele lat z ramienia Urzędu Miejskiego w Puszczykowie był Miejskim Organizatorem Sportu, współorganizatorem wielu imprez szkolnych, organizatorem Puszczykowskiej Ligi Piłki Koszykowej, Puszczykowskiej Ligi Piłki Siatkowej, Miejskiej Ligi Piłki Nożnej Szkół Podstawowych i Gimnazjów, zawodów badmintonowych, speedmintonowych i tenisa stołowego.
Zbigniew Gorzelanny był pomysłodawcą wielu sportowych inicjatyw, redaktorem naczelnym i inicjatorem kwartalnika Puszczykowski Przegląd Sportowy, twórcą sportowych Oskarów oraz wielu innych sportowych wydarzeń na terenie Puszczykowa.
Za swoją pracę Zbigniew Gorzelanny otrzymał m.in. złotą odznakę Polskiego Związku Badmintona, odznaczenie Ministra Sportu Jacka Dębskiego i nagrodę Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Jana Stefana Paszczyka.
Przez lata pracy z młodzieżą potrafił zaskarbić sobie szacunek i sympatię zawodników, którzy z wielkim sentymentem wspominają godziny spędzone na zgrupowaniach, zawodach i wspólnych treningach. Jego powiedzonka i anegdoty powtarzane są przez nowe pokolenie trenerów, którzy przejęli prowadzenie puszczykowskiej sekcji badmintona i starają się z równym zaangażowaniem i troską przekazywać młodym ludziom miłość do sportu.
 
Zbigniew Gorzelanny zmarł 11 sierpnia 2020 roku.