Uchwała Nr 298/21/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 24 sierpnia 2021 r. w sprawie: nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Puszczykowa” Klubowi Piłkarskiemu „LAS” Puszczykowo.

Uchwała Nr 298/21/VIII
Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 24 sierpnia 2021 r.
 
w sprawie: nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Puszczykowa” Klubowi Piłkarskiemu „LAS” Puszczykowo.
 
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1372), § 2 ust. 1 i § 4 Uchwały Nr 115/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 29 października 2019 r. w sprawie: zasad przyznawania wyróżnień honorowych (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2019 r., poz. 9887) oraz § 7 ust. 1 pkt 2 Statutu Miasta Puszczykowa - Uchwała Nr 68/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie: Statutu Miasta Puszczykowa (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2019 r., poz. 3607) Rada Miasta Puszczykowa uchwala, co następuje:
 
§ 1. Rada Miasta Puszczykowa nadaje tytuł „Zasłużony dla Miasta Puszczykowa” Klubowi Piłkarskiemu „LAS” Puszczykowo, za szczególnie zasłużoną dla Miasta Puszczykowa działalność.
 
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Puszczykowa.
 
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący Rady Miasta
/-/ Tomasz Potocki
 
Uzasadnienie
 
Radni Miasta Puszczykowa złożyli wniosek o nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Puszczykowa” Klubowi Piłkarskiemu „LAS” Puszczykowo.
 
            Drużyna piłkarska powstała w latach siedemdziesiątych. Klub został założony 27 lutego 1975 roku przez Leopolda Lipińskiego i Wojciecha Chlebdę (ówczesna nazwa TKKF „LAS”). Jako rok rozpoczęcia działalności uważa się jednak rok 1976. Wtedy bowiem powstało pełnowymiarowe boisko na Nowym Osiedlu (dzisiejszy teren Orlika) i drużyna wystartowała w oficjalnych rozgrywkach PZPN. Prace na płycie boiska wykonała młodzież przy pomocy sprzętu Rejonu Dróg Publicznych. Patronat nad drużyną objęła Powszechna Spółdzielnia Spożywców PSS „SPOŁEM” w Puszczykowie, za co odpowiedzialny był Edmund Bednarek. W 1976 roku ówczesny kierownik drużyny i trener Ignacy Demuth zgłosił zespół do rozgrywek klasy C i drużyna zaczęła rozgrywki w Wielkopolskim Związku Piłki Nożnej w Poznaniu.  
 
Sukcesy i awanse:
            Drużyna seniorów wystartowała do rozgrywek w 1976 roku. W pierwszym sezonie zdobyła awans z klasy C do klasy B, mając tylko 3 punkty stracone oraz stosunek bramek 75:12. Mieczysław Marchewka strzelił z tego aż 32 gole, a trenerem był Ignacy Demuth. Następny awans po spadku nastąpił w 1981 roku, gdy trenerem był Zdzisław Stróżyk.
            Pierwszy awans do klasy A nastąpił w 1989 roku po meczu w Kamieńcu. Do awansu wystarczał remis - gola na wagę awansu strzelił Przemysław Budzyński, a trenerem był Leopold Lipiński. Drużyna w tych latach uczestniczyła co roku w rozgrywkach Pucharu Polski, będąc dwa razy w 1/16 finału po wygranych meczach w 4 rundach.
            Nazwa KP „LAS” Puszczykowo istnieje w rejestrach od roku 1992. W 2000 roku w poznańskiej hali Arena zespół zdobył 3. miejsce w Wielkopolsce drużyn do IV ligi - wygrał Huragan Pobiedziska przed „1920” Mosina. Trenerem był wówczas były szkoleniowiec i zawodnik Lecha Poznań Włodzimierz Jakubowski. W tym czasie w zespole grali również byli zawodnicy I ligi: Mariusz Szefler, Maciej Łochyński, Waldemar Czachowski, Sławomir Świątek i Łukasz Wojciechowski (późniejszy wieloletni trener). W latach dziewięćdziesiątych oraz pierwszych latach XXI wieku drużyna seniorów balansowała pomiędzy A i B klasą.
            W 2012 roku drużyna pierwszy raz w historii awansowała do klasy okręgowej. Stało się to za sprawą zawodników, prezesa Mirona Skołudy oraz trenera Łukasza Wojciechowskiego, który w klubie pracował 6 lat pod rząd. W historii klubu w pierwszych latach działalności dłużej pracował tylko Leopold Lipiński (z krótkimi przerwami 12 lat).
 
Historia w podziale na lata
 
Lata sześćdziesiąte:
            W tym okresie w Puszczykowie istniały boiska do gry w piłkę nożną wykonane przez młodzież. Takie place znajdowały się na ulicy Spokojnej, za kościołem - na zapleczu istniejącego teraz parku, na Starym Puszczykowie przy ul. Jarosławskiej oraz przy ul. Grunwaldzkiej. Później powstało jeszcze boisko przy ul. Niepodległości – dzisiejszy Orlik. Młodzież rozgrywała między sobą mecze w niedziele.
 
Lata siedemdziesiąte:
            TKKF „LAS” Puszczykowo już w latach siedemdziesiątych brał udział w turniejach piłki nożnej - najczęściej w Poznaniu w rozgrywkach TKKF oraz w Mosinie na boisku Obry Mosina (dzisiaj „1920” Mosina). Turnieje o Puchar Drzewiarza LAS wygrywał 5-krotnie. Po utworzeniu boiska w 1976 roku drużyna zgłosiła się do WZPN w Poznaniu. W pierwszym roku rozgrywkowym poniosła tylko jedną porażkę oraz zremisowała z Jarosławcem i pewnie awansowała do klasy B. Potem przez trzy lata znów grała w klasie C. Najlepsi zawodnicy tamtych lat to: Ryszard Wojtkowiak, Krzysztof Dublaga, Mieczysław Marchewka, Stanisław Strzelczyk, Leopold Lipiński, Przemysław Stefaniak, Adam Rachwalak, Henryk Łuczak, Józek Piechnik, Zdzisław Stróżyk, Tomasz Dublaga i Roman Snuszka.
            W 1979 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Przez omyłkę zaorane zostało boisko przy ul. Niepodległości. Operator ciągnika miał za zadanie przygotować pole pod nowe boisko LAS-u przy ul. Kościelnej, a omyłkowo zniszczył to już istniejące na Niwce. KP LAS z tego powodu przez dwa lata musiał grać na boisku w Mosinie. W „Przeglądzie Sportowym” znany redaktor Bohdan Chruścicki zrobił z tego sukces, pisząc artykuł pt. „Szczęśliwy Traktor”, opisując wydarzenie jako rzekomo szczęśliwe, dzięki któremu klub zyskał nowe boisko, ponieważ stare zostało zaorane. Faktycznie plac przy ul. Kościelnej już dawno był zatwierdzony jako nowe miejsce rozgrywek, natomiast omyłkowe zaoranie boiska na Niwce skutkowało koniecznością rozgrywania meczów na terenie sąsiedniej gminy.
 
Lata osiemdziesiąte:
            Po okresie występów w Mosinie LAS w 1982 roku zaczął grę na obecnym boisku. Sprzęt był dowożony na każdy mecz przez Leopolda Lipińskiego z Puszczykówka rowerem. Potem staraniem władz ajent OSiR Wojciech Grześkowiak udostępnił dwie szatnie oraz magazynek do sprzętu. W 1986 roku drużyna, którą po Leopoldzie Lipińskim trenował Zdzisław Stróżyk, wywalczyła awans do klasy B. Zakupiono zielony komplet dresów, który był użytkowany przez zawodników wiele lat. Cały czas patronat nad klubem sprawowało PSS „Społem” w Puszczykowie, za co odpowiedzialny był Edward Bednarek. Dzięki niemu powstała zieleń dookoła obecnego domku klubowego. Potem dosadzono sosny otrzymane z WPN oraz założono własną szkółkę. Obecny lasek przed budynkiem to właśnie te sadzonki.
W zespole LAS-u w tych latach wyróżniali się następujący zawodnicy: Robert Żyski, Przemysław Budzyński, Tomasz Liberta, Andrzej Szymczak, Paweł Kaźmierski, Sławomir Nowak, Robert Rybicki, Andrzej Maciołęk, Krzysztof Stróżyk, Piotr Czerwiński, Leopold Lipiński, Jan Mansfeld, Marian Walachowski, Maciej Brączkowski, Marek Klajber i Robert Lewandowski.
 
Lata dziewięćdziesiąte:
            W tym okresie wyróżniali się: Sebastian Domaniecki, Daniel Piechocki, Robert Żyski, Rafał Szymczak, Andrzej Szymczak, Piotr Niezgoda, Andrzej Dublaga, Karol Zieliński, Witold Domaniecki, Bartosz Maćkowiak, Jakub Maćkowiak, Dawid Jastrząb, Witold Krawczak (trener i zawodnik), Robert Lewandowski, Tomasz Liberta, Andrzej Muller, Maciej Brączkowski, Mirosław Pruchaniewski, Robert Rybiecki, Leszek Grygier, Jacek Nowak, Marcin Nowak, Tomasz Neyman, Piotr Czerwiński, Andrzej Dublaga, Jarosław Burzyński i Budzyński Przemysław.
            Na początku lat 90. prezesem klubu został Stefan Maćkowiak i to dzięki niemu oraz takim organizatorom jak: Zbigniew Stróżyk, Jacek Rożek, Jarosław Stachowiak, Tadeusz Wojtkowiak, Leopold Lipiński, Andrzej Maciołek, Mirosław Żyski i Ryszard Przynoga powstał budynek klubowy. Został zakupiony z Czerniejewa, gdzie stał jako motel robotniczy. Budowa i prace wykończeniowe trwały 2 lata. Od tej pory główne zmiany w budynku to łazienki i sanitarny prysznic.
 
Pierwsza dekada XXI wieku:
            Ta dekada zaczęła się bardzo obiecująco. Sponsorem został Ryszard Górka. Zatrudniono trenera Włodzimierza Jakubowskiego, który w przeszłości trenował m.in. Lecha Poznań. W drużynie znalazło się pięciu zawodników ze stażem I-ligowym oraz trzech utalentowanych młodych chłopaków. Zespół zaczął grać lepszą piłkę, co skutkowało dwoma sezonami tuż za miejscem gwarantującym awans. W pierwszym sezonie zaprzepaszczono awans w Jarocinie, przegrywając decydujący mecz z Jarotą Jarocin 0:3. Potem trener odszedł do Tarnowa Podgórnego, a zastąpił go S. Kluczyński. I choć dołączył do zespołu jeszcze jeden zawodnik pierwszoligowy, to zespół nie awansował. Ze znanych zawodników pozostał tylko Łukasz Wojciechowski i to on wkrótce został trenerem drużyny.
Do sukcesów klubu należy zaliczyć też zorganizowanie czterech wyjazdów zagranicznych do Zakarany, Ruderdorfu i dwa razy do francuskiego Chateaugiron. Ich organizatorami byli: Zdzisław Wieczorek, Wojciech Grześkowiak, Andrzej Balcerek (obecny Burmistrz Miasta) i Lipiński Leopold.
            W klubie prężenie działa drużyna Old Boys Puszczykowo, stworzona przez Zdzisława Stróżka. Rozpoczęła ona aktywność w pierwszej dekadzie XXI wieku i do dzisiaj regularnie dwa razy w tygodniu piłkarscy „weterani” uczestniczą w treningach, a także w wielu turniejach na terenie Wielkopolski. Po Zdzisławie Stróżyku schedę kierownictwa przejmowali: Mateusz Strzelczyk, Jakub Kowalkiewicz, Paweł Kaźmierski i Robert Żyski. Drużyna ta rozegrała mecze m.in. z takimi zespołami jak Warta Poznań (wygrywając 3:1) oraz była trzonem reprezentacji Puszczykowa na meczach z „Orłami Górskiego” przegranego 1:4 i Reprezentacją Artystów Polskich, zakończonego remisem 1:1.
            Od ośmiu lat zajęcia dwa razy w tygodniu prowadzi również drużyna Nestor 50+. Uczestniczy ona w turniejach na terenie województwa, a także brała udział w mistrzostwach Polski Weteranów w Polanicy, gdzie zajęła 9. miejsce.
            W klubie oprócz wymienionych drużyn szkolona jest młodzież i dzieci. KP LAS Puszczykowo w miarę swoich możliwości robi wszystko, aby zachęcić dzieci mieszkające w naszym regionie do regularnych treningów. Mimo konkurencji ze strony komercyjnych szkółek piłkarskich, udaje się przekonać młodych adeptów futbolu do aktywnego uprawiania piłki nożnej w puszczykowskim klubie. W optymalnym okresie sezonu w zajęciach bierze udział około 120 dzieci w czterech drużynach. Obecnie w klubie działa pięć grup wiekowych szkolonych przez licencjonowanych trenerów. Trenerzy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje oraz uczestniczą w odpowiednich kursach organizowanych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.
Drużyna seniorów obecnie rywalizuje na poziomie klasy A, podobnie jak zespoły z Mosiny czy Lubonia. Liczne zmiany kadrowe w zespole, dobra praca trenerów i napływ młodzieży pozwalają wierzyć w awans sportowy KP LAS w najbliższych sezonach.
 
W omawianym, ponad 45-letnim, okresie istnienia społecznie pracowały w klubie dziesiątki osób, którym w imieniu mieszkańców i władz miasta trzeba serdecznie podziękować. Klub, piłkarze i działacze godnie reprezentowali Puszczykowo na arenach sportowych, rozsławiając nazwę miejscowości nie tylko w Wielkopolsce. KP LAS jest do tego najdłużej działającym stowarzyszeniem sportowym w Puszczykowie.
Wobec powyższego podjęcie uchwały następującej treści jest uzasadnione.