Uchwała Nr 299/21/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 24 sierpnia 2021 r. w sprawie: nadania tytułu „Zasłużona dla Miasta Puszczykowa” Pani Małgorzacie Ostrowskiej.

Uchwała Nr 299/21/VIII
Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 24 sierpnia 2021 r.
 
w sprawie: nadania tytułu „Zasłużona dla Miasta Puszczykowa” Pani Małgorzacie Ostrowskiej.
 
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1372), § 2 ust. 1 i § 4 Uchwały Nr 115/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 29 października 2019 r. w sprawie: zasad przyznawania wyróżnień honorowych (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2019 r., poz. 9887) oraz § 7 ust. 1 pkt 2 Statutu Miasta Puszczykowa - Uchwała Nr 68/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie: Statutu Miasta Puszczykowa (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2019 r., poz. 3607) Rada Miasta Puszczykowa uchwala, co następuje:
 
§ 1. Rada Miasta Puszczykowa nadaje tytuł „Zasłużona dla Miasta Puszczykowa” Pani Małgorzacie Ostrowskiej, za szczególnie zasłużoną dla Miasta Puszczykowa działalność.
 
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Puszczykowa.
 
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący Rady Miasta
/-/ Tomasz Potocki
 
Uzasadnienie
 
Radni Miasta Puszczykowa złożyli wniosek o nadanie tytułu „Zasłużona dla Miasta Puszczykowa” Pani Małgorzacie Ostrowskiej.
 
            Mieszkająca w Puszczykowie Małgorzata Ostrowska to bezsprzecznie jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, która od kilku dekad święci triumfy na scenie muzycznej, cały czas tworząc kolejne utwory.
Małgorzata Ostrowska urodziła się w Szczecinku, gdzie zaczęła śpiewać już w wieku 11 lat, ale od 1977 roku związana jest z Wielkopolską, w tym zwłaszcza z naszym miastem, w którym mieszka od 27 lat.
Największą popularność zyskała dzięki występom z zespołem Lombard, z którym grała przez 10 lat. Za oficjalną datę powstania formacji, z którym puszczykowianka nagrała aż 16 płyt, uznaje się datę 18 maja 1981 roku, kiedy to odbyła się pierwsza próba tego zespołu. Małgorzata Ostrowska świętuje w tym roku jubileusz 40-lecia swojej pracy artystycznej na scenie. Po rozstaniu z Lombardem w 1991 roku piosenkarka rozpoczęła karierę solową, a w 1999 r. ukazała się jej pierwsza solowa płyta. Dyskografia obejmuje na razie 6 płyt solowych oraz 5 płyt nagranych z innymi wykonawcami. Znana jest przede wszystkim z takich przebojów jak „Szklana pogoda”, „Meluzyna” czy „Ziemia w ogniu”.
Podczas festiwalu w Sopocie w sierpniu 1999 roku, Małgorzata Ostrowska wystąpiła z recitalem, podczas którego otrzymała nagrodę „Bursztynowego Słowika” za całokształt działalności. Artystka zapraszana była też do udziału w wielu programach telewizyjnych, w których - z racji miejsca jej zamieszkania - często padała nazwa Puszczykowo. W pamięci widzów szczególnie zapisał się udział Małgorzaty Ostrowskiej w programach „Ananasy z mojej klasy” (2002 r.), „Mamy Cię” (2004 r.), „Szansa na sukces” (2005 r.) czy „Tylko nas dwoje” (2010 r.). W 2012 roku piosenkarka wydała krążek „Gramy!”. Jest to zapis jej koncertów w radiowej „Trójce”, Radiu Merkury oraz w naszym Puszczykowie, tj. koncertu, który odbył się 2 czerwca tamtego roku.
Przy kontaktach z mediami artystka zawsze ciepło i pozytywnie wypowiadała się o swoim obecnym miejscu zamieszkania. Oto jak np. w wywiadzie z Markiem Zaradniakiem z „Głosu Wielkopolskiego” 6 września 2015 r. opowiadała o Puszczykowie: To mój dom. Czuję się tu bardzo dobrze. W tej chwili kończy się sezon wakacyjny, więc uciszy się, uspokoi i będzie znowu normalne. Pani w warzywniaku, pani w piekarni... To moje sklepy, w których robię codzienne zakupy. To jest życie, które jest mi zdecydowanie bliższe niż na przykład życie w Warszawie. Dlatego wybrałam to, a nie tamto miejsce w samym centrum zdarzeń. Z kolei Istvanowi Grabowskiemu z Radia Biper Biała Podlaska w 2020 roku na pytanie: Od wielu lat mieszkasz w Puszczykowie koło Poznania. Czy to miejsce Cię uspokaja, pozwala odpocząć od zgiełku? Małgorzata Ostrowska odpowiedziała następująco: Co prawda nie mieszkam w środku lasu, ale mam wokół spokój i urok małego miasteczka. Uwielbiam taką atmosferę. Lubię spotykać znajomych na codziennych zakupach, porozmawiać ze sprzedawczynią w sklepie. W Puszczykowie czuję się jak u siebie. Nie czatują tu na mnie paparazzi czy reporterzy gotowi skomentować mój strój albo fryzurę.
Warto podkreślić, że artystka z Puszczykowa udziela się charytatywnie, wspierając np. WOŚP, aukcje i koncerty charytatywne, pomoc dla potrzebujących muzyków oraz różne akcje społeczne, w tym także w naszym mieście. I tak np. w 2011 roku w Muzeum Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie dała charytatywny koncert połączony ze zbiórką na rzecz poznańskiego niemowlaka z jednokomorowym sercem. Z kolei w 2014 r. w Bibliotece Miejskiej CAK odbył się wyjątkowy dobroczynny koncert Małgorzaty Ostrowskiej z gościnnym udziałem Michała Kowalonka oraz grupy Lumikulu. Artyści spotkali się na jednej scenie, aby pomóc w zbiórce pieniędzy dla puszczykowskiej rodziny dotkniętej pożarem. Niedawno artystka wystąpiła charytatywnie w puszczykowskiej Hotelarni w koncercie „Moc dla Osy”. Bezpłatnie użyczyła też swojego wizerunku podczas miejskiej kampanii „Twoje pieniądze blisko Ciebie. Rozlicz PIT zgodnie z miejscem zamieszkania”, reklamując hasło „Nawet dziecko to Ci powie: Twoje pieniądze z PIT-a powinny rozwijać kulturę TUTAJ – w Puszczykowie!”.
Wobec powyższego podjęcie uchwały następującej treści jest uzasadnione.