2019
Protokół nr 10/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 17 września 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.10.2019
Godz. rozpoczęcia: 16:00
Godz. zakończenia: 19:18
Temat:
Komisja spotkała się o godzinie 16:00 na ul. Sportowej.
- Spotkanie w „Sportotece” w celu omówienia możliwości współpracy dotyczącej wykorzystania w sezonie jesienno-zimowym krytego boiska piłkarskiego oraz lodowiska.
Od godziny 17:00 posiedzenie komisji kontynuowane było w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4.
- Spotkanie z dyrektorami szkół - podsumowanie roku szkolnego 2018/2019.
- Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2018/2019 na terenie Miasta Puszczykowa.
- Dyskusja na temat puszczykowskiego budżetu obywatelskiego.
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie powołania składu osobowego Kapituły oceniającej wnioski o Nagrodę Rady Miasta Puszczykowa dla uczniów szczególnie uzdolnionych (druk nr 107).
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 203/17/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw w szkołach prowadzonych przez Miasto Puszczykowo (druk nr 109).
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 9 radnych.
Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Spotkanie z dyrektorami szkół - podsumowanie roku szkolnego 2018/2019.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Ewa Budzyńska przedstawiła podsumowanie roku szkolnego 2018/2019. Omówiła poszczególne aspekty funkcjonowania szkoły w tym dane dotyczące liczby nauczycieli oraz awansów zawodowych, jakie uzyskali w tym roku szkolnym. Pani Ewa Budzyńska wymieniła również kółka zainteresowań prowadzone przez nauczycieli, w których uczestniczyli uczniowie szkoły. Ponadto pani dyrektor wspomniała o nowych warunkach, w jakich pracują obecnie oddziały nauczania wczesnoszkolnego (klasy 1-3), zajęcia prowadzone są bowiem w budynku tzw. „starej szkoły”, która została przystosowana do nowych okoliczności.
Pani Ewa Budzyńska przedstawiła konkursy organizowane przez szkołę, Urząd Miejski oraz wojewódzkie w których udział brali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1.
Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Maciej Kubacki omówił podsumowanie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej nr 2. Przedstawił liczbę uczniów uczęszczających do szkoły w tym roku szkolnym oraz działania i programy w jakich uczestniczyli. Pan wicedyrektor wspomniał także o owocnej współpracy z Biblioteką Miejską Centrum Animacji Kultury oraz zajęciach przez nią prowadzonych w których uczestniczyły dzieci.
Radna Maria Michałowska zapytała dyrektorów szkół, czy nauczyciele prowadzący zajęcia w świetlicach szkolnych są zatrudnieni również na innych etatach oraz, czy za wynajem sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 pobierane są już opłaty.
Pani Ewa Budzyńska odpowiedziała, że etaty w świetlicy są łączone z innymi ze względu na braki kadrowe.
Pan Maciej Kubacki wyjaśnił, że w Szkole Podstawowej nr 2 funkcjonują oddzielne świetlice dla oddziałów przedszkolnych i szkolnych, w których zatrudnieni są nauczyciele na pełen etat. W kwestii wynajmu sali gimnastycznej decyzje zostaną podjęte w najbliższym czasie.
Radny Mariusz Frąckowiak zwrócił się z zapytaniem do pani Ewy Budzyńskiej, czy ma jakieś uwagi odnośnie funkcjonowania hali widowiskowo-sportowej oraz boiska lekkoatletycznego.
Pani Ewa Budzyńska odpowiedziała, że wszystkie opinie oraz uwagi dotyczące funkcjonowania tych obiektów są zgłaszane na bieżąco.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński dodał, że w trakcie realizacji modernizacji sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 pojawiło się sporo problemów technicznych związanych z wymianą podłóg, czy koniecznością naprawy przeciekającego sufitu. Wiceburmistrz powiedział, że wszystkie dodatkowe prace spowodowały, że koszt inwestycji był znacznie wyższy niż zaplanowano.
Radny Filip Ryglewicz podjął kwestię bezpieczeństwa dzieci w szkołach oraz zapytał, czy w placówkach zamontowany został monitoring. Radny poruszył również temat współpracy ze Strażą Miejską oraz policją w Puszczykowie w zakresie kontroli Orlików oraz pumptracka na ul. Nowe Osiedle.
Pani Ewa Budzyńska odpowiedziała, że monitoring w budynku szkoły zamontowany został w okresie wakacyjnym, zlokalizowany został w taki sposób, aby skutecznie kontrolować sytuację w budynku. W kwestii kontaktu młodzieży z narkotykami pani Ewa Budzyńska wyjaśniła, że każde zgłoszenie należy traktować poważanie, informować o wszystkim rodziców oraz podejmować z nimi współpracę w tym zakresie.
Pan Maciej Kubacki powiedział, że w szkole zamontowane są kamery, które pozwalają na bieżąco monitorować sytuację, wielokrotnie pozwoliły one wykryć sytuacje konfliktowe pomiędzy uczniami.
Pan Maciej Kubacki dodał, że szkoła jest w trakcie opracowania programu wychowawczo-profilaktycznego.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański zapytał, czy jest możliwość reaktywacji w szkole salki upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie, gdyż szkoła dysponuje wieloma ciekawymi zbiorami na ten temat.
Pan Maciej Kubacki wyjaśnił, że w związku z rocznicą Powstania Wielkopolskiego w szkole na stałe przygotowane jest miejsce wystawowe w salce historycznej.
O godzinie 18:50 Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański ogłosił przerwę, która trwała do godziny 18:55.
Ad 2. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2018/2019 na terenie Miasta Puszczykowa.
Inspektor ds. oświaty Katarzyna Świniarska poinformowała, że ustawowy termin przekazania sprawozdania z realizacji zadań oświatowych upływa 31 października br., do tego dnia zostanie ono przekazane wszystkim radnym.
Ad 3. Dyskusja na temat puszczykowskiego budżetu obywatelskiego.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i Turystyki Agnieszka Zielińska-Adamiak przedstawiła harmonogram prac oraz procedurę związaną z głosowaniem na puszczykowski budżet obywatelski. Poinformowała również o zmianach, które wprowadzone zostały do uchwały w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Puszczykowa.
Radny Mariusz Frąckowiak zapytał, czy dla osób biorących udział w głosowaniu na puszczykowski budżet obywatelski przewidziane zostały nagrody.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński wyjaśnił, że procedura związania z ustanowieniem nagród wiąże się z wypełnieniem licznych formalności w Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Radny Tomasz Potocki zwrócił uwagę, że wielu mieszkańców chciałoby, aby podzielić budżet obywatelski na mniejsze kwoty i tym samym umożliwić realizację również mniejszych inwestycji.
Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak wyjaśniła, że wymagałoby to tylko zmiany regulaminu głosowania.
Radna Barbara Kamińska wyraziła poparcie dla koncepcji podziału środków przeznaczonych na budżet obywatelski.
Radny Piotr Płóciennik zauważył, że w obwiązującej formule budżetu obywatelskiego, więcej jest osób przegranych niż wygranych, dlatego może warto byłoby zastanowić się nad jego zmianą.
Ad 4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie powołania składu osobowego Kapituły oceniającej wnioski o Nagrodę Rady Miasta Puszczykowa dla uczniów szczególnie uzdolnionych (druk nr 107).
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański zaproponował na członka Kapituły oceniającej wnioski o Nagrodę Rady Miasta Puszczykowa dla uczniów szczególnie uzdolnionych radnego Mariusza Frąckowiaka jako przedstawiciela Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.
Radny Mariusz Frąckowiak wyraził zgodę.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie w sprawie zaopiniowania projektu uchwały w sprawie powołania składu osobowego Kapituły oceniającej wnioski o Nagrodę Rady Miasta Puszczykowa dla uczniów szczególnie uzdolnionych (druk nr 107).
Wynik głosowania: „za” - 8 głosów, „przeciw” - 0, „wstrzymał się” - 1.
Ad 5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 203/17/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw w szkołach prowadzonych przez Miasto Puszczykowo (druk nr 109).
Inspektor ds. oświaty Katarzyna Świniarska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 203/17/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw w szkołach prowadzonych przez Miasto Puszczykowo. Pani Katarzyna Świniarska poinformowała, że projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez związki zawodowe zrzeszające nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Miasto Puszczykowo.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie w sprawie zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 203/17/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw w szkołach prowadzonych przez Miasto Puszczykowo (druk nr 109).
Wynik głosowania: „za” - 9 głosów, „przeciw” - 0, „wstrzymało się” - 0.
Ad 6. Sprawy bieżące
Radny Piotr Płóciennik w nawiązaniu do ustaleń z poprzedniego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu poinformował o wynikach rozmów, które przeprowadził z mieszkańcami na temat nadania nazwy ich ulicy. Zgodnie z ich wolą ulica powinna otrzymać nazwę Henryka Sienkiewicza.
O godzinie 19:18 przewodniczący Maciej Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 9/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 20 sierpnia 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.9.2019
Godz. rozpoczęcia: 17:03
Godz. zakończenia: 19:18
Temat:
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w Puszczykowie.
- Spotkanie z przedstawicielami BM CAK w sprawie podsumowania finansowego i organizacyjnego Dni Puszczykowa.
- Oferta kulturalna i sportowa na drugą połowę 2019 roku.
- Komunikacja miasta z mieszkańcami (Facebook, YouTube, kronika filmowa, aplikacje, banery, plakaty, kalendarz wydarzeń etc.).
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 9 radnych.
Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w Puszczykowie.
Pani Aleksandra Mizerska z Referatu Gospodarki Przestrzennej i Gospodarki Gruntami przedstawiła projekt uchwały, w którym zaproponowano następujące nazwy ulicy: Spacerowa, Henryka Sienkiewicza lub Bernarda Chrzanowskiego.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański zauważył, że najlepszą propozycją jest ul. Bernarda Chrzanowskiego, gdyż w pobliżu znajdują się również ulice innych znanych mieszkańców Puszczykowa.
Radna Alfreda Brączkowska dodała, że znaczący wpływ na decyzję o nadaniu nazwy ulicy powinni mieć jej mieszkańcy.
Radny Piotr Płóciennik zaproponował, że w ramach pełnionej funkcji radnego może udać się do mieszkańców w celu zasięgnięcia ich opinii w przedmiotowej sprawie.
Radny Tomasz Potocki powiedział, że przychyla się do tego, że zdanie mieszkańców jest w tej kwestii najważniejsze.
Głos zabrał mieszkaniec Piotr Krzyżański, który przedstawił postać Bernarda Chrzanowskiego oraz dodał, że uzasadnionym byłoby właśnie w taki sposób uhonorowanie jego osoby.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański powiedział, że decyzja zostanie podjęta przez Radę Miasta po przeprowadzonych z mieszkańcami ulicy konsultacjach w tej sprawie.
Ad 2. Spotkanie z przedstawicielami BM CAK w sprawie podsumowania finansowego i organizacyjnego Dni Puszczykowa.
Zastępca dyrektora Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji Kultury Beata Witczak przedstawiła zestawienie kosztów organizacji Dni Puszczykowa. Poprosiła również o opinię na temat tego wydarzenia.
Radny Mariusz Frąckowiak zapytał o koszty związane z organizacja wydarzeń sportowych w ramach Dni Puszczykowa. Radny dopytał również o koszty ujętej w zestawieniu obsługi technicznej imprezy oraz wyraził swoją wątpliwość co do kwestii organizacji tak drogich koncertów.
Pani Beata Witczak udzieliła odpowiedzi na zadane pytania wyjaśniając, że sportową częścią obchodów Dni Puszczykowa zajmuje się inspektor ds. sportu pani Joanna Hejnowicz. W kwestii organizacji i wyboru wykonawców, decyzja została podjęta w uzgodnieniu z Radą Miasta.
Radny Mariusz Frąckowiak zawrócił uwagę na konieczność umieszczenia banneru z logo Puszczykowa na scenie w widocznym dla wszystkich miejscu. Ponadto radny zaproponował, aby nakłonić do większego zaangażowania w Dni Puszczykowa organizacje pozarządowe. Zasugerował również ustawienie w przyszłości tzw. ścianki sponsorskiej, zamiast banerów reklamowych umieszczanych na ogrodzeniu boiska. Radny Mariusz Frąckowiak podkreślił konieczność wyeksponowania sponsorów Dni Puszczykowa.
Pani Beata Witczak wyjaśniła, że logo Miasta Puszczykowa pojawiało się na scenie w momencie, kiedy nikt nie występował, w innym przypadku zakłócałoby to występy artystów. W kwestii organizacji pozarządowych ich działania nadzoruje pracownik Urzędu Miejskiego w Puszczykowie.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i Turystyki Agnieszka Zielińska-Adamiak powiedziała, że organizacje pozarządowe czynnie uczestniczą w przygotowaniu sportowych Dni Puszczykowa, ponadto wyjaśniła, że wiele z nich nie ma możliwości zaprezentowania prowadzonej przez siebie działalności.
Radni zastanawiali się nad możliwością przełożenia terminu Dni Puszczykowa na wrzesień, ze względu na znaczną liczbę wydarzeń i imprez organizowanych w miesiącu czerwcu również przez gminy sąsiednie.
Radny Mariusz Frąckowiak zaproponował zorganizowanie w ramach Dni Puszczykowa turnieju artystów estrady w tenisie ziemnym. Radny nawiązał również do swoich poprzednich sugestii powstania w Puszczykowie tzw. alei gwiazd.
Radni poruszyli kwestię szerszego zaangażowania w organizację Dni Puszczykowa organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie miasta. Zwrócono uwagę na konieczność poprawy komunikacji pomiędzy Urzędem Miejskim w Puszczykowie a organizacjami.
Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak wyjaśniła, że podczas spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych zwrócono się z prośbą o wydelegowanie jednej osoby do kontaktu z Urzędem Miejskim.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański zwrócił uwagę na konieczność dopilnowania w przyszłości sposobu zamocowania tzw. dmuchańców dla dzieci, które rozstawiane są podczas Dni Puszczykowa.
Członkowie komisji złożyli wniosek o przeanalizowanie propozycji przełożenia organizacji Dni Puszczykowa na miesiąc wrzesień.
Ad 3. Oferta kulturalna i sportowa na drugą połowę 2019 roku.
Zastępca dyrektora Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji Kultury Beata Witczak przedstawiła ofertę kulturalną dla mieszkańców, która została zaplanowana na drugą połowę 2019 r. Pani Beata Witczak omówiła również zaplanowane warsztaty, które prowadzone będą dla mieszkańców miasta.
Kierownik hali widowiskowo-sportowej Przemysław Hejnowicz przedstawił wydarzenia oraz zajęcia sportowe zaplanowane na drugą połowę 2019 r., które odbywać się będą na hali widowiskowo-sportowej. Ponadto dodał, że ze względu na liczne zgłoszenia chęci wynajmu hali przez stowarzyszenia oraz osoby prywatne, trwają prace nad ustaleniem grafiku.
Radna Alfreda Brączkowska zapytała, czy sala sportowa w Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie została już ukończona oraz, czy ustalono już kwoty jej wynajmu.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński wyjaśnił, że 1 września sala będzie gotowa do oddania, kwoty jej wynajmu nie zostały jeszcze ustalone. Zgodnie z obowiązująca uchwałą Rady Miasta Puszczykowa mieszkańcy korzystają z niej za darmo.
Inspektor ds. sportu Joanna Hejnowicz zaprezentowała kalendarium wydarzeń sportowych zaplanowanych na drugą połowę 2019 r.
Ad 4. Komunikacja miasta z mieszkańcami (Facebook, YouTube, kronika filmowa, aplikacje, banery, plakaty, kalendarz wydarzeń etc.).
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański zwrócił się z prośbą o przedstawienie zasięgów poszczególnych mediów społecznościowych poprzez które mieszkańcy są informowani o wydarzeniach.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i Turystyki Agnieszka Zielińska-Adamiak przedstawiła dane dotyczące liczby osób odwiedzających stronę internetową miasta, jak wyjaśniła strona administrowana jest przez pracowników Urzędu Miejskiego, najważniejsze informacje umieszczane są w ten sposób, aby znajdowały się zawsze na pierwszym planie. Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak omówiła również dane dotyczące liczby osób odwiedzających oraz obserwujących serwis społecznościowy Miasta Puszczykowa.
Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak przedstawiła kanały informacyjne poprzez które mieszkańcy mają możliwość zasięgnąć wiadomości o organizowanych na terenie miasta wydarzeniach oraz imprezach.
Radny Filip Ryglewicz zwrócił uwagę na konieczność umieszczenia informacji w „Echu Puszczykowa” o możliwości pobrania przez mieszkańców aplikacji mobilnej informującej między innymi o planowanych wydarzeniach na terenie miasta.
Ad 7. Sprawy bieżące.
Radny Filip Ryglewicz zwrócił uwagę na problem pustego tzw. „Zielonego Targu” w Puszczykowie, zapytał również, jakie prace zostały zaplanowane na terenie Zakola Warty.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński wyjaśnił, że ustalone zostały stawki dzierżawy powierzchni na tzw. „Zielonym Targu”, nie ma możliwości jednak zmuszenia nikogo do wystawienia się z towarem.
Radny Mariusz Frąckowiak zapytał, kiedy ukończony zostanie remont willi „Mimoza” oraz kiedy rozpoczną się prace na Zakolu Warty.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński odpowiedział, że w willi „Mimoza” trwają odbiory prowadzone przez Straż Pożarną oraz Powiatową Inspekcję Sanitarną, oficjalne otwarcie zaplanowane zostało na 1 września br. W kwestii terenu Zakola Warty wiceburmistrz wyjaśnił, że zostanie ogłoszony przetarg na jego zagospodarowanie.
O godzinie 19:18 przewodniczący Maciej Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 8/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 18 czerwca 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.8.2019
Godz.
rozpoczęcia: 17:00
Godz.
zakończenia: 18:30
Temat:
1. Przygotowanie Puszczykowa do sezonu letniego:
-
Punkt EkoInfo (informacje o działalności, aplikacja
Puszczykowo energia ciszy, promocja szlaków pieszych na terenie miasta,
współpraca z PLOT-em, edukacja ekologiczna),
-
szlak Letniska Puszczykowo i szlak Pereł Architektury,
-
turystyka rowerowa na terenie Puszczykowa (trasy i
ścieżki rowerowe na terenie miasta, infrastruktura rowerowa, perspektywy
rozwojowe np. nowe stojaki, punkt naprawy rowerów, rowery miejskie),
-
organizacja kąpieliska nad jeziorem Jarosławieckim -
informacje,
-
perspektywa organizacji plaży miejskiej.
2. Dni Puszczykowa 2019 r. - podsumowanie.
3.Omówienie sprawozdania z wykonania budżetu Miasta za rok 2018
w zakresie działań komisji, zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym, z
wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Burmistrza oraz opinią Regionalnej
Izby Obrachunkowej.
4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia
i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Miasta Puszczykowa za 2018 rok
wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Puszczykowa
za 2018 rok (druk nr 95).
5. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Burmistrza Miasta
Puszczykowa z tytułu wykonania budżetu Miasta za 2018 rok (druk nr 92).
6. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 84/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie udzielenia dotacji celowych na prace
konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych
do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków,
położonych na terenie Miasta Puszczykowa (druk nr 93).
7. Ścieżka spacerowo-edukacyjna w Puszczykowie - dyskusja.
8. Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 7 radnych (usprawiedliwiona
nieobecność radnego Piotra Płóciennika oraz radnego Filipa Ryglewicza).
Listy
obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Przygotowanie Puszczykowa do sezonu
letniego:
-
Punkt EkoInfo (informacje o działalności, aplikacja
Puszczykowo energia ciszy, promocja szlaków pieszych na terenie miasta,
współpraca z PLOT-em, edukacja ekologiczna),
-
szlak Letniska Puszczykowo i szlak Pereł Architektury,
-
turystyka rowerowa na terenie Puszczykowa (trasy i
ścieżki rowerowe na terenie miasta, infrastruktura rowerowa, perspektywy
rozwojowe np. nowe stojaki, punkt naprawy rowerów, rowery miejskie),
-
organizacja kąpieliska nad jeziorem Jarosławieckim - informacje,
-
perspektywa organizacji plaży miejskiej.
Pani Anna Polaszczyk z Centrum „EkoInfo"
przedstawiła informacje na temat aplikacji „Puszczykowo - energia ciszy", która
uzupełniona zostanie o nowe zdjęcia. W przygotowaniu jest również nowa
szczegółowa mapa zawierająca szlaki turystyczne i rowerowe.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
zapytał o kosztorys oznakowania szlaków turystycznych na terenie Miasta
Puszczykowa oraz zwrócił się z prośbą o ich ujednolicenie z tabliczkami
znajdującymi się na rondach na terenie miasta. Ponadto przewodniczący zapytał o
zajęcia ekologiczne prowadzone w puszczykowskich placówkach oświatowych.
Pani Anna Polaszczyk odpowiedziała,
że zajęcia z edukacji ekologicznej prowadzone są w puszczykowskich
przedszkolach dla dzieci z poszczególnych grup wiekowych. Pani Anna Polaszczyk
poinformowała, że do wszystkich przedszkoli wysyłane są informacje zachęcające
do wzięcia udziału w tego typu zajęciach.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański poprosił o informacje odnośnie organizacji kąpieliska nad
jeziorem Jarosławieckim.
Skarbnik Piotr Łoździn
odpowiedział, że podpisane zostało porozumienie pomiędzy gminą Komorniki a
Miastem Puszczykowo dotyczące prowadzenia kąpieliska nad jeziorem
Jarosławieckim. Zgodnie z jego treścią, kąpielisko będzie
funkcjonowało w okresie letnim, zapewniona będzie również opieka ratownika.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański poruszył temat ścieżek rowerowych funkcjonujących na terenie
miasta oraz dopytał o możliwość ich zintegrowania.
Skarbnik Piotr Łoździn wyjaśnił, że
rozmawiał w tej sprawie z kierownikiem Referatu Gospodarki Przestrzennej i
Gospodarki Gruntami Aliną Stempniak, gdyż istniejące na terenie miasta ścieżki
rowerowe w znacznej większości nie spełniają wymaganych norm, dlatego konieczna
będzie ich likwidacja.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, czy na terenie Zakola Warty planowane jest zlokalizowanie
plaży miejskiej.
Skarbnik Piotr Łoździn
odpowiedział, że miasto jest w trakcie realizacji projektu „Zakole
Warty w Puszczykowie - rozwój terenów zielonych w Miejskim Obszarze
Funkcjonalnym Poznania", w którym wyznaczona została między innymi plaża
miejska.
Radny Mariusz Frąckowiak
zasugerował konieczność nagłośnienia informacji odnośnie otwarcia kąpieliska
nad jeziorem Jarosławieckim, zwłaszcza, że jego funkcjonowanie jest
współfinansowane z budżetu Miasta Puszczykowa.
Skarbnik Piotr Łoździn wyjaśnił, że
informacja o funkcjonowaniu kąpieliska pojawia się zawsze w lokalnej prasie.
Ad 2. Dni
Puszczykowa 2019 r. - podsumowanie.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
z uwagi na nieobecność przedstawicielek Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji
Kultury dokonał podsumowania „Dni Puszczykowa". Przewodniczący komisji
zauważył, że wydarzenie to było niezwykle udane, poprosił aby w przyszłości
zwrócić uwagę na kwestię przymocowania oraz zabezpieczenia tzw. dmuchańców przed
gwałtownymi podmuchami wiatru.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
poprosił o podsumowanie wydarzeń sportowych, które odbyły się podczas
tegorocznych „Dni Puszczykowa".
Inspektor ds. sportu Joanna Hejnowicz
przedstawiła oraz podsumowała sportowe wydarzenia, które towarzyszyły obchodom
„Dni Puszczykowa", które trwały już od 12 maja br.
Radny Mariusz Frąckowiak zapytał,
czy istnieje możliwość, aby podczas kolejnych „Dni Puszczykowa" logo
miasta pojawiło się w pobliżu sceny w widocznym dla wszystkich zebranych
miejscu.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i
Turystyki Agnieszka Zielińska-Adamiak wyjaśniła, że logo miasta z hasłem
„Naładuj życiowe akumulatory" wyświetlane było na scenie do momentu występu
Kayah. Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak dodała, że w punkcie informacji
turystycznej, który powstanie w budynku willi „Mimoza" zaplanowane jest
wygospodarowanie miejsca na pamiątki i gadżety dla odwiedzających Miasto
Puszczykowo turystów.
Radny Mariusz Frąckowiak ponownie
nawiązał do konieczności szerokiego promowania takiego wydarzenia jak „Dni
Puszczykowa" również poza terenem Miasta Puszczykowa. Radny Mariusz Frąckowiak
wyraził również swoje zaniepokojenie faktem małego udziału organizacji
pozarządowych w „Dniach Puszczykowa". Jak dodał warto zastanowić się na
sposobami ich zachęcenia do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Radna Maria Michałowska zauważyła,
że miesiąc przed planowaną imprezą powinno zostać zorganizowane wspólne
spotkanie informacyjne ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi.
Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak
wyjaśniła, że organizacje pozarządowe zawsze są zapraszane do czynnego
uczestniczenia w „Dniach Puszczykowa", nie wszystkie mają jednak
co zaprezentować na swoich stoiskach.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
powiedział, że co roku „Dni Puszczykowa" organizowane są na coraz
wyższym poziomie w stosunku do lat poprzednich. Problemem jest natomiast
kwestia organizacji gastronomii, gdyż lokalne restauracje nie chcą się włączać
a oferta gastronomiczna food trucków jest dość droga. Wiceburmistrz podkreślił,
że pomimo niesprzyjającej pogody, impreza była niezwykle udana, wypracowany
został system, który się sprawdza i przyciąga mieszkańców do wzięcia
udziału w wydarzeniu.
Inspektor ds. sportu Joanna Hejnowicz
powiedziała, że organizacje pozarządowe biorą aktywny udział w przygotowaniu
sportowych wydarzeń podczas „Dni Puszczykowa".
Ad 3. Omówienie
sprawozdania z wykonania budżetu Miasta za rok 2018 w zakresie działań
komisji, zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym, z wnioskiem Komisji
Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Burmistrza oraz opinią Regionalnej
Izby Obrachunkowej.
Skarbnik Piotr Łoździn przedstawił
sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta za rok 2018 w zakresie działań Komisji
Edukacji, Kultury i Sportu.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, jak przedstawia się kwestia dotacji na dzieci spoza
Puszczykowa uczęszczających do puszczykowskich przedszkoli.
Skarbnik Piotr Łoździn wyjaśnił, że
na terenie Miasta Puszczykowa funkcjonują przedszkola niepubliczne oraz jedno
publiczne prowadzone przez osobę prywatną. Z uwagi na brak przedszkola
publicznego stawki na jedno dziecko obliczane są na podstawie kwot
obowiązujących w najbliższym dla gminy funkcjonującym przedszkolu publicznym,
czyli dla Miasta Puszczykowa w Luboniu.
Skarbnik Piotr Łoździn dodał, że w
do puszczykowskich przedszkoli uczęszcza znaczna liczba dzieci spoza naszej
gminy, w takim przypadku miasto występuje do gminy właściwej o zwrot kosztów
ponoszonych na dziecko. Jak podkreślił skarbnik Piotr Łoździn subwencja
oświatowa pokrywa tylko niewielką część funkcjonowania przedszkola (1 miesiąc)
reszta wydatków pokrywana jest z budżetu miasta. +
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, jakie dochody z tytułu wynajmu hali
widowiskowo-sportowej wpłynęły do budżetu miasta.
Skarbnik Piotr Łoździn wyjaśnił, że
hala widowiskowo-sportowa znajduje się w zarządzie Biblioteki Miejskiej Centrum
Animacji Kultury oraz przedstawił kwoty, jakie wpłynęły do budżetu z tytułu
wynajmu sali widowiskowo-sportowej, sali konferencyjnej oraz sali do ćwiczeń.
Radny Mariusz Frąckowiak zwrócił
się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania, które zostały zadane przez
mieszkańca podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej:
- czy
środki z dotacji z Unii Europejskiej, które nie wpłynęły do końca 2018 roku
przepadną, czy zostaną przeniesione na rok kolejny,
- dlaczego
wzrosło zadłużenie miasta, które zgodnie ze stanem na 31 grudnia 2018 roku było
wyższe niż na koniec 2017 roku o kwotę 2,5 mln zł.
Skarbnik Piotr Łoździn
odpowiedział, na pierwsze pytanie informując, że w przypadku środków na
dofinansowanie z Unii Europejskiej, nigdy nie ma gwarancji, w jakim terminie
zostaną przekazane przez Urząd Marszałkowski. Ze względu na konieczność
weryfikacji wniosków, nie jest on zobowiązany żadnymi terminami.
Skarbnik Piotr Łoździn podkreślił, że zadania objęte dofinansowaniem
zostały zrealizowane, wnioski o płatność złożone, środki zostaną na pewno
przekazane do budżetu miasta. Odpowiadając na drugie pytanie, skarbnik
poinformował, że zadłużenie w budżecie miasta wzrosło o taka kwotę, jaka
została zaplanowana i uchwalona przez Radę Miasta Puszczykowa. Burmistrz Miasta
wykonał budżet, w taki sposób, w jaki został do tego zobowiązany. Skarbnik Piotr
Łoździn powiedział, że zadłużenie miasta wzrosło pierwszy raz od 2010 roku,
spowodowane jest to między innymi przeznaczeniem z budżetu miasta 17 mln zł na
inwestycje oraz koniecznością wyłożenia znacznych kwot na wkład własny niezbędny
przy realizacji projektów unijnych. Bez tego nie byłoby możliwości otrzymania
np. dofinansowania na budowę ul. Szpitalnej, realizację projektu na Zakolu
Warty, czy rewitalizację willi „Mimoza".
Ad 4. Zaopiniowanie projektu
uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Miasta
Puszczykowa za 2018 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta
Puszczykowa za 2018 rok. (druk nr 95).
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem projektu uchwały w
sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Miasta
Puszczykowa za 2018 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta
Puszczykowa za 2018 rok. (druk nr 95).
Wynik głosowania: „za" - 7
głosów, „przeciw" - 0, „wstrzymało się" - 0.
Ad 5. Zaopiniowanie projektu uchwały w
sprawie udzielenia absolutorium dla Burmistrza Miasta Puszczykowa z tytułu
wykonania budżetu Miasta za 2018 rok. (druk nr 92).
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem projektu uchwały w sprawie udzielenia
absolutorium dla Burmistrza Miasta Puszczykowa z tytułu wykonania budżetu
Miasta za 2018 rok. (druk nr 92).
Wynik głosowania: „za" - 7
głosów, „przeciw" - 0, „wstrzymało się" - 0.
Ad 6. Zaopiniowanie projektu uchwały w
sprawie zmiany uchwały nr 84/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia
28 maja 2019 r. w sprawie: udzielenia dotacji celowych na prace
konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych
do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków,
położonych na terenie Miasta Puszczykowa (druk nr 93).
Skarbnik Piotr Łoździn przedstawił
projekt uchwały w sprawie
zmiany uchwały nr 84/19/VIII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 28 maja
2019 r. w sprawie: udzielenia dotacji celowych na prace
konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych
do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków,
położonych na terenie Miasta Puszczykowa informując, że w załączniku do
uchwały przyjętej na poprzedniej sesji Rady Miasta pojawił się błąd,
polegający na wpisaniu kwoty dofinansowania dla jednego z podmiotów w wysokości
100% kosztów.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem projektu uchwały w sprawie udzielenia
dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane
przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej
ewidencji zabytków, położonych na terenie Miasta Puszczykowa (druk nr 93).
Wynik głosowania: „za" - 7
głosów, „przeciw" - 0, „wstrzymało się" - 0.
Ad 7. Ścieżka
spacerowo-edukacyjna w Puszczykowie - dyskusja.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański poruszył temat ścieżki rowerowej przez las do ul. Chrobrego
znajdującej się w zarządzie miasta. Ze względu na zły stan techniczny elementów
drewnianych znajdujących się wzdłuż trasy rowerowej zwrócił się z prośba o ich
zabezpieczenie
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
powiedział, że Urząd Miejski wystosuje prośbę do firmy, która wykonała elementy
drewniane wzdłuż ścieżki rowerowej o przedstawienie kosztorysu ich naprawy.
Wiceburmistrz podkreślił, że uszkodzone części zostaną usunięte, aby nie
stwarzały zagrożenia dla korzystających.
Ad 8. Sprawy
bieżące.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański przypomniał o rozmowach dotyczących przeznaczenia schronu na ul.
Przecznica oraz zapytał, czy przyszła już odpowiedz od Wojewody Wielkopolskiego
na ten temat.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
odpowiedział, że nie ma decyzji Wojewody Wielkopolskiego odnośnie zmian
przeznaczenia schronu w Puszczykowie, został on przekazany na cele związane
z zarządzaniem kryzysowym i póki co jego wykorzystanie nie uległo zmianie.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański poprosił o poinformowanie członków komisji w przypadku
otrzymania stosownej odpowiedzi od Wojewody Wielkopolskiego.
Radna Barbara Kamińska zapytała,
czy zapadły już decyzje w sprawie placu zabaw na ul. Przecznica oraz zaproponowała
rozważenie powstania nowego placu zabaw na działce znajdującej się na końcu ul.
Klasztornej.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
wyjaśnił, że działka na ul. Klasztornej przeznaczona została na sprzedaż. Plac
zabaw na ul. Przecznica wykorzystywany jest głównie przez mieszkańców
znajdującego się tam domu komunalnego, być może jego ewentualna rozbudowa oraz
modernizacja przyczyniłaby się do jego szerszego wykorzystania.
Radna Barbara Kamińska poparła ideę
rozbudowania i ponownego zagospodarowania placu zabaw na ul.
Przecznica.
Radna Barbara Kamińska zapytała o niezagospodarowany
teren na ul. Zygmunta Janaszka za zabudowaniami.
Skarbnik Piotr Łoździn
odpowiedział, że obecnie droga nie stanowi ciągu komunikacyjnego, dlatego
miasto nie ponosi znacznych kosztów związanych z jej utrzymaniem.
Radny Mariusz Frąckowiak przekazał
informację o wiadomości, jaką otrzymał od przedstawicieli grona pedagogicznego
ze Szkoły Podstawowej nr 2 odnośnie przyznania ewentualnej rekompensaty za utracone
podczas strajku wynagrodzenie.
Skarbnik Piotr Łoździn wyjaśnił, że
jedyną możliwością przyznania takiej rekompensaty, jest zmiana uchwały w
sprawie przyznawania nagród nauczycielom.
O godzinie 18:30 przewodniczący Maciej
Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 7/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 21 maja 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.7.2019
Godz.
rozpoczęcia: 17:07
Godz.
zakończenia: 19:06
Temat:
1. Spotkanie z właścicielami willi Jadwinówka.
2. Współpraca Miasta Puszczykowa z organizacjami pozarządowymi:
-
prezentacja organizacji współpracujących z miastem,
-
informacja o podziale środków finansowych dla
organizacji pozarządowych.
3. Stypendia oraz Nagroda Rady Miasta. Omówienie zasad przyznawania dla
każdego rodzaju.
4. Informacja o przygotowaniu obiektów sportowych i rekreacyjnych do
sezonu letniego:
-
teren sportowo-rekreacyjny przy ul. Kościelnej,
-
orliki,
-
przystań kajakowa,
-
korty tenisowe przy Szkole Podstawowej nr 2,
-
oferta atrakcji sportowych,
-
inwestycje.
5. Przygotowanie i inwestycje w place zabaw na terenie Miasta Puszczykowa.
6. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie: ustalenia planu sieci publicznych szkół
podstawowych prowadzonych przez Miasto Puszczykowo oraz określenia granic
obwodów publicznych szkół podstawowych na okres od dnia 1 września 2019 roku
(druk nr 82).
7. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały nr 78/15/VII Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie: zasad udzielania rozmiaru i zniżek
tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla dyrektorów i wicedyrektorów,
określenia obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć dla pedagogów, psychologów,
logopedów, doradców zawodowych, obowiązujących w szkołach, dla których organem
prowadzącym jest Miasto Puszczykowo (druk nr 91).
8. Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 6 radnych
(usprawiedliwiona nieobecność radnej Barbary Kamińskiej, radnego Piotra
Płóciennika oraz radnego Filipa Ryglewicza).
Listy obecności
radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Spotkanie z właścicielami
willi Jadwinówka.
Pan Henryk Stępniak omówił etapy
prac remontowych prowadzonych w willi Jadwinówka oraz przedstawił zdjęcia
dokumentujące stan willi przed i w trakcie prowadzonych prac. Pan Henryk Stępniak
powiedział, że przed przystąpieniem do prac konieczne było wykonanie projektu architektonicznego
oraz programu konserwatorskiego, przeprowadzone zostały również badania
geotechniczne gruntu. Ponadto Pan Henryk Stępniak poinformował, że cała
sporządzona dokumentacja została przekazana konserwatorowi zabytków, który
wydał zgodę na prowadzenie prac remontowych. Dalsze prace zostały wstrzymane z
uwagi na brak zgody Starostwa Powiatowego w Poznaniu, które zarzuciło, że
prowadzone prace mają na celu rozbudowę budynku.
Właściciele willi zwrócili się z prośbą do
władz miasta o wsparcie ich w działaniach zmierzających do uzyskania pozwolenia
na dalsze prace ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Prowadzenie ich jest
konieczne ze względu na zły stan pokrycia dachowego budynku.
O godzinie 17:20 na posiedzenie
komisji przybyła radna Barbara Kamińska (obecnych 7 radnych).
Radna Alfreda Brączkowska zapytała,
jaki jest przewidziany termin zakończenie prac remontowych.
Pan Henryk Stępniak odpowiedział,
że w obecnym roku chcieliby wykonać naprawę dachu oraz wzmocnić
konstrukcję budynku. Zakładany okres na zakończenie prac to 5 lat. Pan Henryk Stępniak
dodał, że sporo prac remontowych chciałby wykonać sam.
Burmistrz Andrzej Balcerek powiedział,
że ma nadzieję, że komisja wyrazi swoje poparcie dla działań prowadzonych przez
właścicieli willi Mimoza i sformułuje wniosek w przedmiotowej sprawie, który
będzie można przekazać do Starostwa Powiatowego. Burmistrz Andrzej Balcerek
dodał, że ma nadzieję, że budynek ten stanie się wizytówką miasta.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański powiedział, że skieruje do Burmistrza Miasta pismo z prośbą
o udzielenie pomocy właścicielom willi Jadwinówka w dążeniu do kontynuowania
prac remontowych.
Ad 2. Współpraca
Miasta Puszczykowa z organizacjami pozarządowymi (prezentacja organizacji
współpracujących z miastem, informacja o podziale środków finansowych dla organizacji pozarządowych).
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał, czy co roku wzrasta zainteresowanie
organizacji pozarządowych dofinansowaniem.
Pani Katarzyna
Nowak-Śronek odpowiedziała, że wzrastają kwoty o jakie wnioskują organizacje
pozarządowe, pojawiają się również nowe zadania, większość jest jednak co roku
powielana.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał, ile organizacji współpracuje na stałe
z miastem.
Pani Katarzyna
Nowek-Śronek odpowiedziała, że 16 organizacji podpisało umowy z miastem.
Na prośbę
przewodniczącego komisji Macieja Krzyżańskiego pani Katarzyna
Nowak-Śronek przedstawiła poszczególne organizacje pozarządowe działające na
terenie Miasta Puszczykowa oraz omówiła zadania przez nich realizowane dla
mieszkańców miasta.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał, czy w tym roku kontynuowany będzie również
piknik dla wszystkich organizacji pozarządowych na zakończenie lata.
Pani Katarzyna
Nowak-Śronek odpowiedziała, że organizacja pikniku zaplanowana jest na
wrzesień.
Radny Mariusz Frąckowiak
zapytał, kto jest członkiem kapituły oceniającej i przyznającej dotacje dla organizacji
pozarządowych.
Pani Katarzyna
Nowak-Śronek odpowiedziała, że kapitułę powołuje zarządzeniem Burmistrz
Miasta, wcześniej wysyłane są wiadomości do organizacji pozarządowych z prośbą
o wyznaczenie swoich przedstawicieli. Członkowie kapituły przyznają
konkretne punkty zgodnie z wcześniej ustalonymi kryteriami.
Sekretarz Maciej
Dettlaff dodał, że punktacja jest ściśle określona za poszczególne
kryteria, wymagane jest uzyskanie 60% punktów aby komisja mogła rekomendować
wniosek o przyznanie dotacji Burmistrzowi Miasta.
Ad 3. Stypendia
oraz Nagroda Rady Miasta. Omówienie zasad przyznawania dla każdego rodzaju.
Sekretarz Maciej
Dettlaff omówił poszczególne nagrody oraz stypendia przyznawane przez Radę Miasta
oraz poinformował o terminach składania wniosków.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański powiedział, że problemem jest znalezienie
jakichkolwiek informacji na temat nagród i stypendiów na stronie internetowej
miasta. W związku z powyższym poprosił o zamieszczenie szczegółowych informacji
na ten temat na stronie internetowej oraz w „Echu Puszczykowa".
Radny Mariusz Frąckowiak zaproponował
aby powrócić do organizacji bali sportowców, gdyż stanowiły one bardzo dobrą
formę ich uhonorowania.
Radny Tomasz Potocki zaproponował
powierzenie organizacji takiej imprezy jednej z organizacji pozarządowych
działających na terenie miasta.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
wyraził poparcie dla tego pomysłu ze względu na liczne grono sportowców z
Puszczykowa odnoszących znaczące sukcesy.
Ad 4. Informacja
o przygotowaniu obiektów sportowych i rekreacyjnych do sezonu letniego (teren
sportowo-rekreacyjny przy ul. Kościelnej, orliki, przystań kajakowa, korty
tenisowe przy Szkole Podstawowej nr 2, oferta atrakcji sportowych,
inwestycje).
Ad 5. Przygotowanie
i inwestycje w place zabaw na terenie Miasta Puszczykowa.
Inspektor ds. sportu Joanna Hejnowicz
przedstawiła i omówiła prace inwestycyjne toczące się na terenach sportowo
rekreacyjnych oraz placach zabaw na terenie miasta Puszczykowa.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
zapytał, czy na terenie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Kościelnej
powstanie boisko do siatkówki oraz, czy planowane jest szersze wykorzystanie
miejsca do gry w boule.
Pani Joanna Hejnowicz
odpowiedziała, że budowa boiska do siatkówki nie była planowana na terenie
sportowo-rekreacyjnym przy ul. Kościelnej. Jedyną planowaną inwestycją na tym
terenie jest instalacja monitoringu. Miejsce do gry w boule może zostać
wykorzystane do przeprowadzenia rozgrywek w Mölkky.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, czy piasek uzupełniany w piaskownicach na placach
zabaw posiada atest oraz, czy istnieje możliwość przykrywania piaskownic.
Pani Joanna Hejnowicz powiedziała,
że zanotuje zgłoszone uwagi.
Radny Tomasz Potocki zwrócił się z
prośbą o przygotowanie informacji o możliwościach zwiększenia liczby prysznicy
na orlikach na terenie miasta.
Na prośbę przewodniczącego komisji Macieja
Krzyżańskiego pani Joanna Hejnowicz omówiła również zaplanowane inwestycje,
które będą realizowane na placach zabaw na terenie miasta.
Radny Mariusz Frąckowiak zapytał,
czy planowana jest budowa profesjonalnego boiska do siatkówki na terenie
miasta.
Sekretarz Maciej Dettlaff
odpowiedział, że po zakończeniu projektu realizowanego na terenie Zakola Warty
będzie można pomyśleć o lokalizacji w tym miejscu takiego boiska.
Ad 6. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie: ustalenia planu sieci publicznych szkół
podstawowych prowadzonych przez Miasto Puszczykowo oraz określenia granic
obwodów publicznych szkół podstawowych na okres od dnia 1 września 2019 roku
(druk nr 82).
Sekretarz Maciej Dettlaff
przedstawił projekt uchwały w sprawie: ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych
prowadzonych przez Miasto Puszczykowo oraz określenia granic obwodów
publicznych szkół podstawowych na okres od dnia 1 września 2019 roku
informując, że projekt uchwały nie wprowadza zmian w granicach obwodów szkół,
ujednolica natomiast nazwy ulic zgodnie z rejestrem Teryt.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem projektu uchwały w
sprawie: ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych
przez Miasto Puszczykowo oraz określenia granic obwodów publicznych szkół
podstawowych na okres od dnia 1 września 2019 roku (druk nr 82).
Wynik
głosowania:
„za" 7 głosów, „przeciw" 0, „wstrzymało się" 0.
Ad 7. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały nr 78/15/VII Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie: zasad udzielania rozmiaru i zniżek
tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla dyrektorów i wicedyrektorów,
określenia obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć dla pedagogów, psychologów,
logopedów, doradców zawodowych, obowiązujących w szkołach, dla których organem
prowadzącym jest Miasto Puszczykowo (druk nr 91).
Sekretarz Maciej Dettlaff przedstawił projekt uchwały
w sprawie zmiany uchwały nr 78/15/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 24
listopada 2015 r. w sprawie: zasad udzielania rozmiaru i zniżek tygodniowego
obowiązkowego wymiaru godzin dla dyrektorów i wicedyrektorów, określenia
obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów,
doradców zawodowych, obowiązujących w szkołach, dla których organem prowadzącym
jest Miasto Puszczykowo informując ze projekt uchwały jest konsekwencją
wielu zmian ustawy o systemie oświaty. Projekt niniejszej uchwały został pozytywnie
zaopiniowany przez NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu
Wielkopolska oraz Zarządu Oddziału ZNP w Puszczykowie.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem projektu uchwały w
sprawie: zmiany uchwały nr 78/15/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 24 listopada
2015 r. w sprawie: zasad udzielania rozmiaru i zniżek tygodniowego
obowiązkowego wymiaru godzin dla dyrektorów i wicedyrektorów, określenia
obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć dla pedagogów, psychologów,
logopedów, doradców zawodowych, obowiązujących w szkołach, dla których
organem prowadzącym jest Miasto Puszczykowo (druk nr 91).
Wynik
głosowania:
„za" 7 głosów, „przeciw" 0, „wstrzymało się" 0.
Ad 8. Sprawy
bieżące.
Mieszkaniec pan Bronisław
Frankowski zapytał o możliwość zlokalizowania na terenie
sportowo-rekreacyjnym przy ul. Kościelnej parku linowo-hakowego dla dzieci i
młodzieży.
Inspektor ds.
sportu Joanna Hejnowicz odpowiedziała, że drzewa rosnące na terenie
sportowo-rekreacyjnym nie
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zaproponował zlokalizowanie na tym terenie tyrolki.
Radny Mariusz
Frąckowiak zapytał, czy władze miasta posiadają już jakieś informacje
odnośnie kwestii wynagrodzenia dla nauczycieli za okres strajku.
Sekretarz Maciej Dettlaff odpowiedział że zgodnie ze stanowiskiem Regionalnej Izby
Obrachunkowej za okres strajku nie przysługuje nauczycielom wynagrodzenie.
Ponadto Sekretarz Maciej Dettlaff dodał, że nie dysponuje szczegółowymi
informacjami na ten temat, dlatego zapytanie przekaże Wiceburmistrzowi Miasta.
Pan Bronisław Frankowski poruszył
kwestię budynku dawnego sklepiku na ul. Poznańskiej przy dworcu kolejowym,
gdyż jego zdaniem stanowi on złą wizytówkę miasta.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański powiedział, że teren ten jest prawdopodobnie własnością
Wielkopolskiego Parku Narodowego, dlatego rozmowy w tej sprawie należałoby prowadzić
z właścicielem.
Sekretarz Maciej Dettlaff
powiedział, że z posiadanych przez niego informacji wynika, że teren na którym
znajduje się budynek jest własnością Wielkopolskiego Parku Narodowego,
natomiast sam budynek jest własnością prywatną.
O
godz. 19:06 przewodniczący Maciej Krzyżański zakończył posiedzenie
komisji.
Protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 6/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 23 kwietnia 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.6.2019
Godz.
rozpoczęcia: 17:00
Godz.
zakończenia: 18:45
Temat:
- Działalność Biblioteki Miejskiej wedle Statutu
Biblioteki.
- Zagospodarowanie willi „Mimoza" na cele kulturalne i
społeczne.
- Dni Puszczykowa - informacje.
- Statut Młodzieżowej Rady Miasta z 2003 - dyskusja.
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 8 radnych (usprawiedliwiona
nieobecność radnego Piotra Płóciennika).
Listy
obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Działalność Biblioteki Miejskiej wedle Statutu Biblioteki.
Dyrektor Biblioteki Miejskiej Centrum
Animacji Kultury Danuta Mankiewicz przedstawiła oraz omówiła
działalność i zadania realizowane przez Bibliotekę Miejską w Puszczykowie. Pani Danuta Mankiewicz
zaprezentowała również wydarzenia organizowane dla mieszkańców przez Bibliotekę
Miejską.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, czy Biblioteka Miejska rozważa rozszerzenie swojej
działalności o dowóz książek osobom starszym do domów.
Zastępca dyrektora Biblioteki Miejskiej
Centrum Animacji Kultury Beata Witczak odpowiedziała, że obecnie w
takich przypadkach praktykowane jest korzystanie z pomocy osób zaprzyjaźnionych
lub sąsiadów, którzy dowożą książki potrzebującym. Pani Beata Witczak
zaznaczyła, że możliwość uczestniczenia w takich akcjach zostanie wkrótce
nagłośniona przez Bibliotekę Miejską.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał o zaplanowane wydarzenia podczas obchodów 70-lecia
Biblioteki Miejskiej w Puszczykowie.
Pani Danuta Mankiewicz
odpowiedziała, że obchody 70-lecia Biblioteki Miejskiej w Puszczykowie odbędą
się 10 maja br., na ten dzień zaplanowano dostępny dla wszystkich mieszkańców
koncert na Rynku oraz wystawę w siedzibie Biblioteki Miejskiej.
Ad 2. Zagospodarowanie willi „Mimoza" na
cele kulturalne i społeczne.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
poprosił o informację dotyczącą rozmieszczenia sal w zrewitalizowanym budynku
willi „Mimoza".
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
wyjaśnił, że ze względu na zmiany w projekcie prace w budynku nadal trwają,
liczy jednak, że zgodnie z przewidywaniami 1 września br. „Mimoza" zostanie
otwarta. Wiceburmistrz Władysław Ślisiński powiedział, że pojawiły się
problemy z zagospodarowaniem terenu wokół budynku, gdyż planowane przeznaczenie
obiektu może generować większa potrzebę lokalizacji miejsc parkingowych. Ponadto
wiceburmistrz wyjaśnił, że budynek „Mimozy" zostanie przeznaczony na cele
Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji Kultury oraz centrum „EkoInfo".
Zastępca Dyrektora Biblioteki Miejskiej
Centrum Animacji Kultury Beata Witczak powiedziała, że sala
konferencyjna będzie pełnić również funkcję salki wystawowej, zdecydowanie
poprawi się komfort pracy, gdyż wszystkie zajęcia organizowane dla
mieszkańców będą mogły odbywać się w jednym budynku.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
zapytał, czy w budynku zostanie zainstalowana klimatyzacja.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
odpowiedział, że cały obiekt będzie posiadał mechaniczny układ wentylacyjny.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, czy wieżyczka w budynku mogłaby zostać udostępniona
mieszkańcom jako punkt widokowy.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
odpowiedział, że jest ona zbyt mała, aby można ją było udostępniać.
Radny Mariusz Frąckowiak zapytał,
czy zaplanowany został zakup dodatkowego sprzętu np. projektorów czy
zestawów nagłośnieniowych na potrzeby Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji
Kultury.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
powiedział, że zaplanowane zostało wyposażenie poszczególnych pomieszczeń w
obiekcie, jednak ze względu na to, że wszystkie zadania realizowane przez BM
CAK będą dostępne w pełni dopiero w przyszłym roku, środki na ten cel zostaną
zabezpieczone w kolejnym budżecie.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
zapytał, czy będzie możliwość wynajmowania pomieszczeń w budynku na cele
komercyjne.
Sekretarz Maciej Dettlaff wyjaśnił,
że przez 5 lat od zakończenia inwestycji, zgodnie z zawartą umową obowiązują
ograniczenia w uzyskaniu dochodów z wynajmu. Pomieszczenia w budynku willi „Mimoza"
nie mogą być wynajmowane na cele komercyjne, z wyjątkiem dodatkowej działalności
prowadzonej przez Bibliotekę Miejską np. zajęcia językowe, warsztaty itp.
Radny Tomasz Potocki zasugerował,
aby poczekać z rozmowami na temat pomieszczeń w budynku willi „Mimoza" oraz ich
wykorzystania do momentu zakończenia remontu.
Ad 3. Dni Puszczykowa - informacje.
Zastępca Dyrektora Biblioteki Miejskiej
Centrum Animacji Kultury Beata Witczak przedstawiła zaplanowane
wydarzenia oraz koncerty podczas „Dni Puszczykowa" w 2019 roku.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, kiedy posprzątany zostanie teren na którym odbywać się
będą „Dni Puszczykowa".
Pani Beata Witczak odpowiedziała, że
na miesiąc przed imprezą odbywa się spotkanie z wszystkim służbami
odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo na terenie miasta oraz z władzami
miasta.
Radny Mariusz
Frąckowiak powiedział, że w programie brakuje mu wzmianki o mistrzostwach
Polski w Mölkky w Puszczykowie a także informacji o miejscu dla organizacji
pozarządowych, gdyż powinny mieć możliwość przedstawienia swojej działalności.
Zaproponował wysłanie do nich zaproszeń do włączenia się w organizację „Dni
Puszczykowa".
Pani Beata
Witczak powiedziała, że podczas „Dni Puszczykowa" ustawiany jest zawsze
namiot przeznaczony dla organizacji pozarządowych. Za organizację mistrzostw w
Mölkky odpowiedzialni są panowie ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych
„Kości".
Radny Mariusz
Frąckowiak zapytał, czy „Dni Puszczykowa" reklamowane będą również poza lokalnymi
mediami.
Kierownik Referatu
Promocji, Kultury i Turystyki Agnieszka Zielińka-Adamiak odpowiedziała,
że informacje o „Dniach Puszczykowa" będą ogłaszane między innymi w radiu
„Emaus", „Gazecie Wielkopolskiej" oraz okolicznych informatorach
miejskich.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański poprosił o zaprezentowanie Systemu
Identyfikacji Wizualnej Miasta Puszczykowa.
Pani Agnieszka
Zielińska-Adamiak zaprezentowała System Identyfikacji Wizualnej Miasta
Puszczykowa oraz przedstawiła nowe logo Miasta za którego pomocą reklamowane
będą między innymi „Dni Puszczykowa". Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak
wyjaśniła, że herb miasta zostanie na wszystkich oficjalnych dokumentach Urzędu
Miejskiego w Puszczykowie, natomiast logo będzie używane na materiałach
promocyjnych.
Ad 4. Statut Młodzieżowej Rady Miasta z 2003
- dyskusja.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
podjął temat utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta oraz zasugerował
uproszczenie zapisów Statutu w kwestii zmiany wieku kandydatów.
Radny Tomasz Potocki powiedział, że
zaproponował dyrektorom puszczykowskich szkół spotkanie w ramach lekcji
wychowawczej lub wiedzy o społeczeństwie na temat funkcjonowania Młodzieżowej
Rady Miasta. Ze względu na trwający w szkołach strajk działania te należy
przełożyć na jesień.
Sekretarz Maciej Dettlaff wyjaśnił,
że najlepszym rozwiązaniem jest dyskusja z młodymi ludźmi na temat
działania oraz funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta, prepozycje zmian w
Statucie powinny zostać zainicjowane bezpośrednio przez nich.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
powiedział, że udział w Młodzieżowej Radzie Miasta jest dobrą formą
edukacji samorządowej oraz możliwością dla młodych ludzi uczestniczenia w podejmowaniu
istotnych dla miasta decyzji.
Radny Tomasz Potocki zasugerował, aby
tematem Młodzieżowej Rady Miasta zajęła się osoba, która uczestniczyła w jej
pracach w poprzednich kadencjach.
Radna Barbara Kamińska powiedziała,
że prace nad utworzeniem Młodzieżowej Rady Miasta powinny być prowadzone w taki
sposób, aby zainteresować jak najszersze grono młodych ludzi.
Ad 5. Sprawy bieżące.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
przedstawił sytuację związaną z likwidacją linii komunikacyjnej PKS i wyjaśnił,
że Starostwo Powiatowe w Poznaniu oczekuje deklaracji finansowego udziału
miasta w utrzymaniu linii, inaczej autobus nie będzie przejeżdżał przez
Puszczykowo. Wiceburmistrz Władysław Ślisiński przedstawił dane
statystyczne dotyczące liczby sprzedanych biletów w Puszczykowie na
przejazd autobusem oraz poprosił o opinię radnych w tym zakresie.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański powiedział, że z linii autobusowej PKS korzysta niewielu
mieszkańców Puszczykowa, gdyż godziny jego kursowania pokrywają się z linią
651.
Radny Ryszard Teuschner
zaproponował w zamian przekazanie środków na zwiększenie kursów linii
autobusowej 651.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
potwierdził, że środki z budżetu miasta lepiej przeznaczyć na zwiększenie
liczby kursów linii autobusowej 651 a temat został poruszony, aby uświadomić
wszystkim radnym, że taki problem się pojawił.
Radna Barbara Kamińska poprosiła o
przekazanie radnym całej dokumentacji związanej z ta sprawą.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
powiedział, że roześle do radnych całą dokumentację wraz z obliczeniami
zakładanego dofinansowania do utrzymania linii ze strony poszczególnych gmin
powiatu poznańskiego.
Radny Filip Ryglewicz zapytał,
kiedy nastąpi oficjalne otwarcie pumptracku na ul. Nowe Osiedle.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
odpowiedział, że wszystko zależy od warunków pogodowych, zakorzenić musi się
również trawiaste pobocze, które jest obecnie regularnie podlewane.
Radny Mariusz Frąckowiak zaprosił
wszystkich na pierwszy piknik sąsiedzki organizowany przez radnych Miasta
Puszczykowa, który odbędzie się 12 maja br. na terenie siłowni pod chmurką przy ul. Mazurskiej.
O godzinie 18:45 przewodniczący Maciej
Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 5/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 16 kwietnia 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.5.2019
Godz.
rozpoczęcia: 17:00
Godz.
zakończenia: 18:40
Temat:
- Strajk nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 - informacje
oraz działania mające na celu złagodzenie skutków strajku.
- Organizacja obchodów 30. rocznicy wyborów parlamentarnych 4 czerwca
1989 roku.
- Organizacja „Dnia Dziecka" - informacja.
- Organizacja „Zielonym do Góry" - informacja.
- Spotkanie radnych z mieszkańcami na ul. Mazurskiej - informacja.
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 7 radnych (usprawiedliwiona
nieobecność radnego Piotra Płóciennika oraz radnego Filipa Ryglewicza.)
Listy
obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Strajk nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 - informacje oraz działania
mające na celu złagodzenie skutków strajku.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński przedstawił informacje dotyczące strajku nauczycieli
w puszczykowskich placówkach oświatowych informując, że w strajku
uczestniczy 90% nauczycieli z obu szkół. Wiceburmistrz wyjaśnił, że dzięki
zrozumieniu i pomocy rodziców, większości dzieci została zapewniona opieka w
domu. Z uwagi na przedłużający się okres strajku, Burmistrz Miasta wystosował
pismo do rodziców z prośbą o informację od tych, którzy nie będą mogli zapewnić
takiej opieki na kolejne dni strajku. W takim przypadku szkoła jest zobligowana
do zapewnienia opieki nad dziećmi. Z uwagi na brak kadry pedagogicznej pomoc
zaproponowały miastu dwa puszczykowskie stowarzyszenia: Fundacja Aktywności
Lokalnej oraz Inkubator Artystyczny „Lupa".
Radna Barbara Kamińska zapytała, gdzie miałyby odbywać
się zajęcia dla dzieci.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński odpowiedział,
że zajęcia takie mogą być prowadzone w Bibliotece Miejskiej Centrum Animacji
Kultury lub w hali widowiskowo-sportowej. Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
dodał, że ostateczne decyzje zapadną, gdy znana będzie liczba dzieci, którym
konieczne będzie zapewnienie opieki.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański
poprosił o zabranie głosu przybyłych na posiedzenie komisji przedstawicieli
Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie.
Pani Aleksandra Lewandowska
przedstawicielka Komitetu Strajkowego Szkoły Podstawowej nr 2 powiedziała, że
wsparcie ze strony władz miasta w zapewnieniu opieki na dziećmi jest niezwykle istotne.
Pani Aleksandra Lewandowska odczytała pismo skierowane do Komisji
Edukacji, Kultury i Sportu dotyczące podjęcia przez Radę Miasta
Puszczykowa uchwały w sprawie wypłacenia nauczycielom środków będących
kompensacyjnym pokryciem utraconych w czasie strajku wynagrodzeń.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański powiedział, że wspiera protest nauczycieli, natomiast pismo
zgodnie z właściwością zostanie przekazane Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
wyjaśnił, że władze miasta na bieżąco będą szukały rozwiązań, aby zrekompensować
nauczycielom utracone w okresie strajku wynagrodzenia. Prawdopodobnie podjęte zostaną
starania w celu zmiany regulaminu wynagradzania nauczycieli, żadne środki w budżecie
miasta zabezpieczone na wypłaty nie zostaną dyrektorom odebrane.
O godzinie 17:40 przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański ogłosił przerwę, która trwała do godziny 17:50.
Ad 2. Organizacja
obchodów 30. rocznicy wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i
Turystki Agnieszka Zielińska-Adamiak poinformowała o bezpłatnym
wyjeździe do Gdańska dla mieszkańców Puszczykowa organizowanym w ramach obchodów
30-lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.
Radny Mariusz Frąckowiak zapytał,
czy uczestnicy wyjazdu będą posiadać baner lub koszulkę z logo Miasta
Puszczykowa.
Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak
odpowiedziała, że wszyscy uczestnicy otrzymają stosowne koszulki.
Radny Tomasz Potocki zaproponował
ustalenie niewielkiej kwoty stanowiącej deklarację udziału w wyjeździe.
Ad 3. Organizacja
„Dnia Dziecka" - informacja.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i
Turystki Agnieszka Zielińska-Adamiak powiedziała, że obchody „Dnia
Dziecka" zaplanowane zostały na niedzielę 2 czerwca. Na terenie
sportowo-rekreacyjnym przy ul. Kościelnej zorganizowane będą darmowe atrakcje
dla dzieci.
Radna Barbara Kamińska poprosiła o
zamieszczenie szczegółowych informacji na ten temat na stronie internetowej
miasta oraz w „Echu Puszczykowa".
Ad
4. Organizacja „Zielonym do Góry" - informacja.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i
Turystki Agnieszka Zielińska-Adamiak poinformowała, że
festyn „Zielonym do Góry" zaplanowany został na sobotę 11 maja. Jak co roku do
udziału w kiermaszu zgłosiły się puszczykowskie szkółki ogrodnicze, będzie
możliwość zakupu akcesoriów do prac ogródkowych oraz prowadzone będą warsztaty
z plecenia wianków a dla dzieci nauka wysiewu ziół i obsadzania donic.
Ad 5. Spotkanie
radnych z mieszkańcami na ul. Mazurskiej - informacja.
Radny Mariusz Frąckowiak zaproponował
zorganizowanie pikniku sąsiedzkiego przez radnych sąsiadujących ze sobą
okręgów. Radny Mariusz Frąckowiak przedstawił zaplanowane podczas
imprezy wydarzenia.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański powiedział, że popiera takie działania, gdyż radni powinni spotykać
się z mieszkańcami podczas różnych imprez miejskich.
Ad 6. Sprawy
bieżące.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
podjął temat remontu willi „Mimoza", na dachu której zamontowana zostanie
mosiężna kula. Wiceburmistrz powiedział, że pojawiła się propozycja
umieszczenia w niej „kapsuły czasu".
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański wyraził poparcie dla tej idei oraz zaproponował umieszczenie w
kapsule rekwizytów związanych z Puszczykowem.
Radny Mariusz Frąckowiak powiedział,
że zgłosił się do niego mieszkaniec ul. Gajowej z propozycją zorganizowania
spotkania miłośników starych samochodów a także cyklicznego organizowania
zlotów w Puszczykowie. Wobec powyższego radny Mariusz Frąckowiak zapytał,
co o takiej formie promocji miasta myślą pozostali członkowie komisji.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zaproponował zaproszenie inicjatora tego wydarzenia na
posiedzenie komisji.
Radny Ryszard Tesuchner zapytał,
czy planowana jest rozbudowa parkingu na ul. Kraszewskiego.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
zaprosił na posiedzenie Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta, podczas którego
omówiony zostanie temat koncepcji rozbudowy ul. Kraszewskiego.
Radna Barbara Kamińska poruszyła
temat puszczykowskiej policji oraz braku możliwości skontaktowania się z nimi.
Zaproponowała zaproszenie komendanta Komisariatu Policji w Puszczykowie na
posiedzenie Komisji Spraw Społecznych.
O godzinie 18:40 przewodniczący Maciej
Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 4/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 19 marca 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.4.2019
Godz.
rozpoczęcia: 16:30
Godz.
zakończenia: 19:25
Temat:
- Spotkanie
w sprawie pisma mieszkańca dotyczącego uciążliwego sąsiedztwa boiska przy
Szkole Podstawowej nr 2.
- Wykorzystanie schronu znajdującego
się na terenie Miasta Puszczykowa podczas „Dni Twierdzy Poznań" w dniach
24 -25.08.2019 r.
- Wykorzystanie „Zielonego Targu" na
cele handlowe, społeczne, kulturalne.
- Pomniki i miejsca pamięci w
Puszczykowie (pomnik zakończenia II wojny światowej, OSP, Miasta-Ogrodu,
Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, głaz Tomaszewskiego).
- Cykliczne spotkania radnych z
mieszkańcami w terenie - dyskusja.
- Zaopiniowanie projektu uchwały w
sprawie przyznania stypendium sportowego (druk nr 59).
- Zaopiniowanie projektu uchwały w
sprawie przyznania stypendium sportowego (druk nr 60).
- Zaopiniowanie projektu uchwały w
sprawie przyznania stypendium sportowego (druk nr 61).
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 9 radnych.
Listy
obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Spotkanie w sprawie
pisma mieszkańca dotyczącego uciążliwego sąsiedztwa boiska przy Szkole
Podstawowej nr 2.
W związku z
pismem mieszkańca dotyczącym uciążliwego sąsiedztwa boiska komisja spotykała
się o godzinie 16:30 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 2 w celu
przeprowadzenia wizji lokalnej.
Od godziny 17:30
posiedzenie komisji kontynuowane było w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego
w Puszczykowie, ul. Podleśna 4.
Ad 2. Wykorzystanie
schronu znajdującego się na terenie Miasta Puszczykowa podczas „Dni Twierdzy
Poznań" w dniach 24-25.08.2019 r.
Przedstawiciel Poznańskiej
Lokalnej Organizacji Turystycznej Wojciech Mania omówił prezentację
dotyczącą organizacji i przebiegu „Dni Twierdzy Poznań". Przedstawił szereg
obiektów fortecznych biorących udział w tym wydarzeniu oraz podkreślił, że
każdy obiekt musi zostać przystosowany i zabezpieczony w taki sposób, aby
mógł zostać udostępniony turystom. Pan Wojciech Mania podkreślił, że
jest to jedna z większych imprez tego typu w Polsce.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał o obiekty spoza Poznania biorące
udział w tym wydarzeniu.
Pan Wojciech
Mania odpowiedział, że najdalej położonym od Poznania obiektem jest
twierdza w Krzyżownikach.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał, czy konieczne są zapisy w celu
zwiedzenia poszczególnych miejsc.
Pan Wojciech
Mania odpowiedział, że wprowadzenie zapisów uniemożliwiłoby pozostałym turystom skorzystanie z oferty,
dlatego nie zachęcają do takiej formy rezerwacji biletów.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał do kiedy należy zgłosić obiekt, aby
mógł wziąć udział w „Dniach Twierdzy Poznań".
Pan Wojciech
Mania wyjaśnił, że wstępna deklaracja powinna nastąpić do czerwca br.,
wszystkich nowych partnerów Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna stara się
wspierać i pomagać w promocji wydarzenia.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał, czy obiekt znajdujący się na terenie
Puszczykowa może zostać wykorzystany dla celów turystycznych.
Kierownik
Referatu Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury Remigiusz Motycki wyjaśnił,
że obiekt znajdujący się na ul. Przecznica nie jest w żaden sposób
przystosowany do celów turystycznych ze względu na to, że przez znaczny okres
czasu nie prowadzono w nim żadnych prac konserwacyjnych oraz naprawczych. Pan Remigiusz
Motycki dodał, że schron został przekazany miastu przez Wojewodę
Wielkopolskiego w celu realizacji zadań własnych gminy.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański powiedział, że oddanie schronu na cele
turystyczne byłoby doskonałą promocyją dla miasta. W związku z powyższym
zapytał, jak wygląda procedura pozyskania zgody od Wojewody Wielkopolskiego na
użytkowanie obiektu w celach turystycznych.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński wyjaśnił, że ze względu na przeznaczenie schronu na cele związane
z realizacją zadań obrony cywilnej Wojewoda Wielkopolski nie wyraził zgody na
zmianę jego charakteru. Ponadto Wiceburmistrz dodał, że obiekt ten nie jest przystosowany
do celów turystycznych i wymagałby gruntownej modernizacji.
Radny Filip
Ryglewicz zapytał, czy w przypadku włączenia obiektu z terenu Puszczykowa
do „Dni Twierdzy Poznań" konieczne byłoby zorganizowanie dodatkowego
transportu oraz, czy na zwiedzanie poszczególnych obiektów biorących udział w
wydarzeniu można wykupić voucher.
Pan Wojciech Mania
wyjaśnił, że za poszczególne obiekty odpowiadają ich gospodarze. Zadaniem
Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej jest wspieranie działań
promocyjnych wydarzenia oraz zorganizowanie odpowiednich linii autobusowych w
celu dotarcia do poszczególnych obiektów.
W kwestii
płatności wyjaśnił, że ze względu ma różnorodność podmiotów organizujących nie
ma jednego karnetu wstępu do obiektów.
Radny Tomasz
Potocki zasugerował przeprowadzenie wizji lokalnej w obiekcie w celu
przeprowadzenia oceny jego stanu.
Radna Barbara
Kamińska zwróciła uwagę że ze względu na mający powstać w tym miejscu w przyszłości
kolejny budynek komunalny konieczne jest utworzenie w tym miejscu dodatkowych
miejsc parkingowych.
Członkowie
komisji zadecydowali o przeprowadzeniu głosowania w sprawie wyrażenia zgody na wszczęcie
procedury przystąpienia do wykorzystania schronu znajdującego się na terenie
Miasta Puszczykowa podczas „Dni Twierdzy Poznań" na cele turystyczne.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie w sprawie wyrażenia
zgody na wszczęcie procedury przystąpienia do wykorzystania schronu
znajdującego się na terenie Miasta Puszczykowa na cele turystyczne.
Wynik
głosowania:
8 głosów „za", 0 „przeciw", 0 „wstrzymujących się".
O godzinie 18:30 przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański ogłosił 10 minutowa przerwę.
Ad 3. Wykorzystanie „Zielonego Targu" na cele
handlowe, społeczne, kulturalne.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański zapytał,
jak wygląda procedura najmu miejsc handlowych na „Zielonym Targu".
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński odpowiedział,
że wynajem miejsc handlowych odbywa się na zasadzie zawarcia umowy pomiędzy
stronami, uiszczenia ustalonej opłaty targowej oraz dzierżawy.
Przewodniczący komisji Maciej Krzyżański wyraził
ubolewanie, że miasto nie zorganizowało oficjalnego otwarcia „Zielonego Targu".
Na jego terenie brakuje również tablicy informacyjnej z regulaminem oraz
numerami kontaktowymi do Urzędu Miejskiego.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński odpowiedział,
że tablica z regulaminem oraz danymi kontaktowymi zostanie ustawiona w
najbliższym czasie, specyfika „Zielonego Targu" przewiduje tylko i wyłącznie
handel owocami i warzywami.
Radny Filip Ryglewicz dodał, że w regulaminie
„Zielonego Targu" powinno zostać zaznaczone handlowe przeznaczenie tego
miejsca.
Radny Mariusz Frąckowiak zwrócił uwagę na trzy
kwestie związane z funkcjonowaniem „Zielonego Targu" w tym między innymi na:
-
konieczność
ustawienia stojaków na rowery,
-
brak tablicy
ogłoszeń dla mieszkańców,
-
zabezpieczenie
dostępu do prądu, tak aby osoby postronne nie mogły z niego korzystać.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński powiedział,
że kwestia dostępu do prądu zostanie sprawdzona i wyjaśniona.
Ad 4. Pomniki
i miejsca pamięci w Puszczykowie (pomnik zakończenia II wojny światowej,
OSP, Miasta-Ogrodu, Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, głaz Tomaszewskiego).
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański przedstawił wykonaną przez siebie dokumentację fotograficzną
puszczykowskich pomników oraz miejsc pamięci, zaproponował ich uporządkowanie
oraz wyeksponowanie.
Ad 5. Cykliczne spotkania radnych z
mieszkańcami w terenie - dyskusja.
Radny Mariusz Frąckowiak zauważył,
że spotkania radnych z mieszkańcami odbywające się w Bibliotece Miejskiej
Centrum Animacji Kultury powinny być kontynuowane. Zaproponował zorganizowanie
pikniku w plenerze przez radnych sąsiadujących ze sobą okręgów oraz spotkania z mieszkańcami
podczas znaczących imprez miejskich.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański wyraził poparcie dla organizacji takich spotkań z mieszkańcami.
Radny Filip Ryglewicz zauważył, że
można spotykać się z mieszkańcami podczas zaplanowanych imprez miejskich, nie
ma potrzeby organizowania dodatkowych wydarzeń.
Radny Mariusz Frąckowiak zwrócił
się z prośbą do pani Agnieszki Zielińskiej-Adamiak z Referatu Promocji, Kultury
i Turystyki o przygotowanie zestawienia imprez organizowanych przez miasto w danym
roku, podczas których będzie możliwość porozmawiania z mieszkańcami.
Ad 6. Zaopiniowanie projektu uchwały w
sprawie przyznania stypendium sportowego (druk nr 59).
Inspektor ds. sportu Joanna Hejnowicz
powiedziała, że uczestniczyła w pracach komisji stypendialnej, stypendia
sportowe przyznane zostały trzem osobom, których sylwetki i osiągnięcia za rok
2018 przybliżyła wszystkim zebranym.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem projektu uchwały w sprawie przyznania stypendium
sportowego (druk nr 59).
Wynik
głosowania:
9 głosów „za", 0 „przeciw", 0 „wstrzymujących się".
Ad 7. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie przyznania stypendium sportowego (druk nr 60).
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem
projektu uchwały w sprawie
przyznania stypendium sportowego (druk nr 60).
Wynik
głosowania:
9 głosów „za", 0 „przeciw", 0 „wstrzymujących się".
Ad 8. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie przyznania stypendium sportowego (druk nr 61).
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem
projektu uchwały w sprawie
przyznania stypendium sportowego (druk nr 61).
Wynik
głosowania:
9 głosów „za", 0 „przeciw", 0 „wstrzymujących się".
Ad 9. Sprawy bieżące.
Radna Barbara Kamińska zaproponowała
podjęcie w kwietniu br. tematu Młodzieżowej Rady Miasta.
Radny Filip Ryglewicz zasugerował
konieczność zaproszenia przedstawicieli Wielkopolskiego Parku Narodowego na
najbliższe posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański powiedział, że podczas spotkania na boisku sportowym przy Szkole
Podstawowej nr 2 zadecydowano o konieczności ustawienia w tym miejscu tablicy
z regulaminem korzystania z boiska.
Radny Piotr Płóciennik dodał, że
można ustawić w tym miejscu tablicę informacyjną przypominającą o sankcjach
karnych za poszczególne wykroczenia związane z zakłócaniem spokoju.
Komisja podjęła dyskusję na temat braków
kadrowych w Komisariacie Policji w Puszczykowie i problemach z tym
związanych.
Burmistrz Andrzej Balcerek
powiedział, że co roku z budżetu miasta przekazywane są środki w celu
uruchomienia dodatkowych patroli policji w okresie letnim. Braki kadrowe w
komisariatach można zaobserwować również w gminach sąsiednich.
Radna Barbara Kamińska zauważyła,
że to nie tylko kwestia braku kadr, ale również zainteresowania i chęci udzielenia
pomocy mieszkańcom.
O godzinie 19:25 przewodniczący Maciej
Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 3/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 19 lutego 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.3.2019
Godz.
rozpoczęcia: 17:00
Godz.
zakończenia: 19:20
Temat:
- Informacje o funkcjonowaniu oraz potrzeby inwestycyjne
Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Puszczykowie - rozmowa
z dyrektorami szkół.
- Zasady udostępniania lokali w Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 2.
- Wsparcie w rozwoju osób, które mają wpływ na lokalną społeczność -
dyrektorzy szkół.
- Młodzieżowa Rada Miasta - wstępna dyskusja.
- Powołanie członka Komisji Stypendialnej.
- Mistrzostwa
Polski w Mölkky.
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 9 radnych.
Listy
obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Informacje
o funkcjonowaniu oraz potrzeby inwestycyjne Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2
w Puszczykowie - rozmowa z dyrektorami szkół.
Dyrektor Szkoły
Podstawowej nr 1 Ewa Budzyńska poinformowała o liczbie uczniów oraz
oddziałów funkcjonujących w szkole, dodała również, że bieżący rok jest rokiem
szczególnym, ze względu na to, że szkołę opuszczają dwa oddziały gimnazjalne a
szkoła podstawowa ponownie przekształci się w szkołę ośmioletnią. Pani Ewa
Budzyńska podkreśliła, że ze względu na funkcjonującą halę
widowiskowo-sportową dzieci mają stworzone doskonałe warunki do odbywania
lekcji wychowania fizycznego oraz korzystania z zajęć pozalekcyjnych. Pani Ewa
Budzyńska powiedziała, że planowane jest przeniesienie oddziałów nauczania
początkowego do tzw. starego budynku szkoły, co znacznie poprawi ich komfort pracy.
Radna Alfreda
Brączkowska zapytała, ile klas nauczania początkowego będzie funkcjonowało
w starym budynku szkoły.
Pani Ewa
Budzyńska odpowiedziała, że będzie to sześć oddziałów edukacji
wczesnoszkolnej, co więcej zastanawia się również nad przeniesieniem w to
miejsce oddziałów przedszkolnych.
Radny Mariusz Frąckowiak
zapytał, czy na terenie budynku szkoły planowane jest zamontowanie monitoringu
oraz, czy w związku z tym pojawią się jakieś utrudnienia w jej funkcjonowaniu.
Pani Ewa
Budzyńska wyjaśniła, że o planowanym zamontowaniu monitoringu na terenie
szkoły należy powiadomić rodziców. Nie ma natomiast specjalnych przeszkód aby
zamontować go na korytarzach budynku.
Dyrektor Szkoły
Podstawowej nr 2 Beata Cierzniak przedstawiła liczbę oddziałów
funkcjonujących w szkole oraz omówiła infrastrukturę znajdującą się na terenie
budynku. Pani Beata Cierzniak wyjaśniła, że na terenie Szkoły
Podstawowej nr 2 monitoring funkcjonuje od wielu lat.
Radna Alfreda Brączkowska
zapytała, jaka liczba dzieci korzysta ze świetlicy szkolnej oraz ilu
wychowawców jest potrzebnych aby zapewnić im opiekę.
Pani Beata
Cierzniak wyjaśniła, że do świetlicy uczęszcza osiem grup po 25 osób, na każdą
grupę dzieci potrzebny jest jeden opiekun.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański powiedział, że słyszał od rodziców o
problemach związanych z brakiem nauczyciela informatyki.
Pani Beata
Cierzniak powiedziała, że problemem jest brak kadry dlatego zadecydowano,
po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód o zatrudnieniu nauczyciela pochodzenia
ukraińskiego.
Radny Mariusz Frąckowiak
zapytał, czy jest możliwość podświetlenia muralu przy Szkole Podstawowej nr 2.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński odpowiedział, że wstępne rozmowy na ten temat już się odbyły.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański poprosił o informację na temat planowanego
strajku nauczycieli.
Pani Ewa
Budzyńska wyjaśniła, że szkoła weszła w spór zbiorowy, strajk nauczycieli
najpewniej się odbędzie, ewentualne dwa terminy to: okres egzaminów
gimnazjalnych i ósmych klas szkoły podstawowej. W przypadku zaistnienia takiej
sytuacji, trzeba będzie powiadomić o tym fakcie rodziców.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański poinformował o piśmie, które wpłynęło do
Burmistrza Miasta Puszczykowa dotyczącym prośby o wyeliminowania uciążliwości
na terenie boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz poprosił o
odniesienie się do powyższej sprawy.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński wyjaśnił, że przeprowadzone zostały rozmowy z mieszkańcem
sąsiadującym z terenem boiska przy szkole, część postulatów złożonych w piśmie
zostało już zrealizowanych. Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
poprosił o opinię radnych w tej sprawie, gdyż jest to konflikt sąsiedzki, który
władze miasta chciałyby zminimalizować.
Radna Barbara Kamińska
powiedziała, że jej zdaniem młodzież musi mieć miejsce, gdzie będzie mogła
spędzać czas wolny, co więcej zgłaszany przez mieszkańca problem jest
wyolbrzymiony.
Burmistrz Andrzej
Balcerek powiedział, że ocena uciążliwości jest sprawą indywidualną z udostępnionego
przez mieszkańca nagrania nie wynika aby miejsce to stwarzało znaczny
dyskomfort dla sąsiadujących z nim mieszkańców.
Burmistrz Andrzej Balcerek dodał, że mieszkaniec pomimo zaproszenia
nie pojawił się na posiedzeniu komisji.
Radny Mariusz
Frąckowiak zaproponował zamontowanie monitoringu na terenie boiska.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński wyjaśnił, że ze względu na istniejącą w tym miejscu odpowiednią
instalację, można zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Ad 2. Zasady
udostępniania lokali w Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 2.
Dyrektor Szkoły
Podstawowej nr 1 Ewa Budzyńska oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Beata Cierzniak
przedstawiły sposoby wynajmowania oraz korzystania z infrastruktury szkolnej
przez osoby z zewnątrz.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński zwrócił uwagę na kwestię
bezpłatnego wynajmowania sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2,
gdyż wszystkie koszty związane z jej utrzymaniem ponosi szkoła. Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński powiedział, że w związku z tym wystąpi do radcy prawnego o
opinię, czy dyrektor szkoły może ustalić własne stawki pomimo podjętej uchwały
Rady Miasta Puszczykowa dotyczącej sposobu ustalania opłat za korzystanie z
niektórych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz powierzenia
Burmistrzowi Miasta Puszczykowa uprawnienia do ustalania wysokości cen i opłat
za korzystanie z nich. Wobec powyższego zwrócił się z prośbą o podjęcie
decyzji w tej sprawie.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański poprosił o przygotowanie stosownej dokumentacji
oraz opinii prawnej w tym temacie.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński podkreślił, że ze względu na coraz wyższe środki w budżecie
miasta przeznaczane na utrzymanie oświaty, konieczne jest uregulowanie tej
kwestii. Nie można dopuścić do tego, aby szkoły ponosiły straty za darmowe
użyczenie swoich obiektów.
Ad 3.
Wsparcie w rozwoju osób, które mają wpływ na lokalną społeczność - dyrektorzy
szkół.
Radny Piotr Płóciennik podziękował
za wpisanie tego punktu do porządku obrad posiedzenia komisji oraz powiedział,
że dyskusja na temat sposobów wspierania osób, które mają wpływ na lokalną
społeczność jest niezbędna. Radny Piotr Płóciennik poruszył również
temat smogu oraz sposobu dotarcia do mieszkańców i zachęcenia ich do wymiany
pieców. Zaproponował również zaproszenie na posiedzenie komisji osoby
odpowiedzialnej za prowadzenie i realizowanie programów zachęcających
mieszkańców do wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Ewa
Budzyńska powiedziała, że każda szkoła ma budżet przeznaczony na szkolenia
z którego w 100% korzysta. W roku ubiegłym Szkoła Podstawowa nr 1 uzyskała
tytuł „Szkoły uczącej się". Nauczyciele wraz z dyrektorem szkoły dokształcają
się regularnie w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pani Ewa Budzyńska
podkreśliła, że szkoła stara się na bieżąco uczestniczyć we wszelkiego rodzaju
programach, również w zajęciach organizowanych dla liderów oświaty, na chwilę
obecną potrzeby nauczycieli w tej kwestii są w pełni zaspokajane.
Ad 4. Młodzieżowa Rada Miasta - wstępna dyskusja.
Radna Barbara Kamińska przypomniała
historię powstania oraz sposób funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta
Puszczykowa, której była członkiem. Radna Barbara Kamińska zaznaczyła,
że dzięki uczestnictwu w Młodzieżowej Radzie Miasta miała możliwość korzystania
z wielu cennych szkoleń oraz programów skierowanych do młodych ludzi.
Ważną kwestią jest jednak znalezienie koordynatora tej inicjatywy.
Pani Ewa Budzyńska powiedziała, że
w samorządzie uczniowskim szkoły są osoby, które mogłyby zasiadać również w
Młodzieżowej Radzie Miasta, konieczne jest jednak wyłonienie lidera, który to
poprowadzi i zachęci do udziału i działania.
Radny Filip Ryglewicz wyraził
poparcie dla utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta, co umożliwi młodym ludziom
podejmowanie decyzji w ważnych dla miasta sprawach.
Radna Maria Michałowska dodała, że
chęć utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta powinna wyjść od młodych ludzi.
Sekretarz Maciej Dettlaff poinformował,
że w 2003 r. podjęta została uchwała w sprawie powołania Młodzieżowej Rady
Miasta oraz uchwalenia jej Statutu, która ze zmianami funkcjonuje do dzisiaj. Zgodnie
z powyższą uchwałą wybory do Młodzieżowej Rady Miasta zarządza Burmistrz.
W 2008 r. ogłoszone zostały wybory na kadencję 2008-2010 zainteresowanie
ze strony młodych ludzi było jednak znikome. Sekretarz Maciej Dettlaff
dodał, że inicjatywa utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta powinna wyjść
bezpośrednio od młodych ludzi.
Radny Mariusz Frąckowiak
zasugerował przeprowadzenie wspólnych profesjonalnych wyborów do samorządu
uczniowskiego z wyborami do Młodzieżowej Rady Miasta.
Radna Barbara Kamińska powiedziała,
że należałoby uświadomić młodym ludziom, jak wyglądają prace w Młodzieżowej
Radzie Miasta i zachęcić ich do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
Radna Maria Michałowska zaproponowała
rozpropagowanie informacji o wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta podczas
ważniejszych imprez organizowanych przez miasto.
Radny Piotr Płóciennik zaproponował
radną Barbarę Kamińską na koordynatora tych działań, na co radna wyraziła
zgodę.
Ad 4. Powołanie
członka Komisji Stypendialnej.
Sekretarz Maciej Dettlaff wyjaśnił,
że powołanie Komisji Stypendialnej jest konieczne w celu przeprowadzenia oceny
wniosków o przyznanie stypendiów sportowych. W związku z powyższym zwrócił się
z prośbą o wyłonienie w tym celu przedstawiciela Komisji Edukacji Kultury i
Sportu.
Radny Tomasz Potocki zgłosił
kandydaturę radnego Mariusza Frąckowiaka na członka Komisji Stypendialnej, na
co radny wyraził zgodę.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański przeprowadził głosowanie nad powołaniem radnego Mariusza
Frąckowiaka na członka Komisji Stypendialnej.
Wynik głosowania: „za" - 8
głosów, „przeciw" - 0, „wstrzymał się" - 1.
Ad 6. Mistrzostwa Polski w Mölkky.
Przedstawiciel Stowarzyszenie Miłośników
Gier Planszowych Kości Michał Cyranek przybliżył wszystkim zasady oraz
specyfikę gry w Mölkky oraz poinformował o planowanej organizacji Mistrzostw
Polski w Mölkky właśnie na terenie Miasta Puszczykowa.
Radny Filip Ryglewicz zapytał, czy
Stowarzyszenie złożyło wniosek o dofinansowanie tego wydarzenia.
Pan Michał Cyranek odpowiedział, że
czekają na ogłoszenie konkursu na dofinasowanie zadań dla organizacji
pozarządowych.
Radny Piotr Płóciennik zaproponował
pomoc w przygotowaniu konkretnego planu organizacji Mistrzostw Polski w Mölkky
w Puszczykowie.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, jaki jest koszt organizacji tego wydarzenia.
Pan Michał Cyranek odpowiedział, że
samo wynajęcie hali widowiskowo-sportowej to koszt około 4 tys zł.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, czy w budżecie miasta są przeznaczone środki na ten
cel.
Sekretarz Maciej Dettlaff
odpowiedział, że w budżecie miasta na 2019 rok zostały zarezerwowane środki na
dofinansowanie zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe. Kwoty na te
działania nie zostały jeszcze podzielone. W związku z powyższym zaprosił
organizatorów do Urzędu Miejskiego w celu ustalenia szczegółów.
Członkowie komisji poparli organizację
Mistrzostw Polski w Mölkky na terenie Miasta Puszczykowa oraz zwrócili się z
prośbą do organizatorów o przygotowanie szczegółowych informacji i kosztorysu
organizacji imprezy na najbliższe posiedzenie komisji.
Ad 7. Sprawy
bieżące.
Radny Filip Ryglewicz poprosił o
sprawdzenie stanu toalet na orliku na ul. Nowe Osiedle oraz przekazał
prośbę mieszkanki ul. Sportowej o zamykanie na noc tamtejszego placu zabaw.
Radny Mariusz Frąckowiak
poinformował o libacjach alkoholowych, które odbywają się w pustostanach
znajdujących się na ul. Cyryla Ratajskiego oraz ul. Dworcowej. Ponadto radny Mariusz
Frąckowiak poprosił o zadbanie o otoczenie pomnika strażaka na ul. Poznańskiej.
O godzinie 19:20 przewodniczący Maciej
Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 2/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 22 stycznia 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.2.2019
Godz.
rozpoczęcia: 17:00
Godz.
zakończenia: 19:20
Temat:
- Koncerty organowe - dyskusja nad pismem od organizatora.
- Omówienie kalendarza imprez sportowych i kulturalnych na rok 2019.
- Działalność hali widowisko - sportowej - informacje i dyskusja.
- Dystrybucja „Echa Puszczykowa" - informacje.
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 69/15/VII Rady
Miasta Puszczykowa z dnia 20 października 2015 r. w sprawie: określenia zasad
udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty
budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków (druk nr 47).
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowych na
prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach
wpisanych do rejestru zabytków położonych na terenie Miasta Puszczykowa (druk
nr 46).
- Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie planu pracy Rady Miasta
Puszczykowa na rok 2019 (druk nr 37).
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 8 radnych
(usprawiedliwiona nieobecność radnego Mariusza Frąckowiaka).
Listy
obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Koncerty
organowe - dyskusja nad pismem od organizatora.
Pan Wojciech
Mazurek przedstawił historię organizacji koncertów organowych w parafii pw. Matki Boskiej
Wniebowziętej w Puszczykowie oraz poinformował, że od 12 lat koncerty gromadzą
liczne grono słuchaczy, oraz wysokiej rangi artystów z całego świata. Pan Wojciech
Mazurek podkreślił, że organizacja koncertów nie byłaby możliwa bez
wsparcia z budżetu miasta. W tym roku wnioskowana kwota dofinansowania
wynosi 14.000 zł.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański wyraził poparcie dla dofinansowania tego
wydarzenia oraz zapytał, w jakiej formie dotacja miałaby zostać przyznana.
Skarbnik Piotr
Łoździn wyjaśnił, że do tej pory dofinansowanie odbywało się na zasadzie
uregulowania faktury na ustaloną wcześniej kwotę. Podczas uchwalania budżetu miasta
na 2019 rok pojawiły się wątpliwości co do takiej formy udzielania dotacji.
Skarbnik Piotr Łoździn wyjaśnił, że najbardziej przejrzystą formą
dofinansowania byłoby złożenie wniosku na wsparcie realizacji zadań
publicznych.
Pan Wojciech
Mazurek dodał, że pozyskane dofinansowanie z budżetu miasta jest w całości
przeznaczane na honoraria dla artystów, pozostałe działania prowadzone są
charytatywnie.
Radny Tomasz
Potocki powiedział, że wielokrotnie uczestniczył w koncertach organowych
organizowanych przez Pana Wojciecha Mazurka i uważa, że kwestia ich
dofinansowania powinna pozostać na dotychczasowych zasadach.
Radna Barbara
Kamińska zapytała, czy istnieją przeciwskazania do tego, aby dofinansowanie
do koncertów organowych odbywało się na zasadach przewidzianych dla
wszystkich organizacji pozarządowych.
Pan Wojciech
Mazurek odpowiedział, że parafia nie jest przygotowana aby rozliczać
dotacje w taki sposób.
Skarbnik Piotr
Łoździn zadeklarował pomoc ze strony pracowników Urzędu Miejskiego w
złożeniu wniosku o dotację oraz przy jego późniejszym rozliczeniu. Skarbnik Piotr
Łoździn podkreślił, że taka forma dofinansowania jest bardziej przejrzysta
ze względów formalnych.
Radny Ryszard
Teuschner zasugerował, aby pozostawić formę dofinansowania do koncertów na dotychczasowych
zasadach.
Skarbnik Piotr
Łoździn podkreślił, że dotacje z budżetu miasta powinny być przydzielane
wszystkim beneficjentom na równych zasadach. Ponadto skarbnik zapytał, jaki
procent kosztów organizacji koncertów pokrywa dotacja z budżetu miasta.
Pan Wojciech
Mazurek odpowiedział, że bez dotacji z budżetu miasta organizacja koncertów
nie byłaby możliwa. Udział w organizacji tego wydarzenia miał do tej pory
również Wielkopolski Park Narodowy, który finansował promocję wydarzenia
poprzez przygotowanie plakatów oraz zaproszeń. Pan Wojciech Mazurek
dodał, że dwóch mniejszych sponsorów było fundatorami kolacji dla artystów.
Głos zabrała
pani Małgorzata Szczotka, która zaznaczyła, że pan Wojciech Mazurek sam
zajmuje się organizacją tak ważnego dla promocji Miasta Puszczykowa wydarzenia,
dlatego warto umożliwić mu zorganizowanie koncertu w tym roku, na zasadach
obowiązujących do tej pory.
Pan Wojciech
Mazurek poprosił o wyjaśnienie, jak wygląda procedura składania wniosków w konkursie
na wsparcie realizacji zadań publicznych.
Skarbnik Piotr
Łoździn wyjaśnił, że konkurs ogłaszany jest na realizację konkretnego
zadania, dlatego nie ma takiej możliwości aby dofinansowanie nie zostało
przyznane.
Komisja zadecydowała
o pozostawieniu sposobu rozliczania dotacji na organizację koncertów organowych
w parafii pw. Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie w 2019 roku na dotychczasowych zasadach. Ponadto zawnioskowano
o konieczności złożenia wniosku o dofinansowanie w roku kolejnym w trybie
konkursu na wsparcie realizacji zadań publicznych.
Ad 2. Omówienie
kalendarza imprez sportowych i kulturalnych na rok 2019.
Zastępca dyrektora
Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji Kultury Beata Witczak przedstawiła
i omówiła poszczególne wydarzenia sportowe i kulturalne zaplanowane na
2019 r. na terenie Miasta Puszczykowa.
Kierownik
Referatu Promocji Kultury i Sportu Agnieszka Zielińska-Adamiak zaprezentowała
kalendarium zaplanowanych wydarzeń oraz działań organizowanych i realizowanych
przez Referat Promocji, Kultury i Turystyki.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zaproponował zorganizowanie 4 czerwca br.
uroczystości z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do
parlamentu w Polsce.
Pani Agnieszka
Zielińska-Adamiak poinformowała o możliwości zorganizowania koncertu „Arki Noego"
w Puszczykowie z okazji Dnia Dziecka. Z uwagi na znaczny koszt tego wydarzenia
(30.000 zł.), który nie został zaplanowany w budżecie miasta na ten rok
zwróciła się z prośbą o podjęcie decyzji w tej sprawie.
Pani Małgorzata
Szczotka wyraziła poparcie dla zorganizowania obchodów 30. rocznicy
pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Ponadto
poprosiła o informacje na temat zaplanowanego na kwiecień wydarzenia
promującego hasło „Naładuj życiowe akumulatory" oraz organizacji festiwalu
„Otwarte ogrody".
Pani Agnieszka Zielińska-Adamiak odpowiedziała,
że w celu promocji hasła „Naładuj życiowe akumulatory" planowane jest
zaproszenie do współpracy osób, które wybrały Puszczykowo na swoje miejsce
zamieszkania i swoimi postawami promują miasto. Pani Agnieszka
Zielińska-Adamiak wyjaśniła, że organizacją „Otwartych ogrodów" zajmuje się
pani Anna Polaszczyk z Centrum EkoInfo.
Skarbnik Piotr
Łoździn nawiązał do kwestii organizacji koncertu „Arki Noego" z okazji Dnia
Dziecka informując, że w budżecie miasta na 2019 rok nie zaplanowano kwoty na
to wydarzenie. W związku z powyższym zaproponował zorganizowanie koncertu
w roku kolejnym i uwzględnienie stosownych środków na ten cel w budżecie miasta
na 2020 rok.
Ad 3. Działalność
hali widowisko - sportowej - informacje i dyskusja.
Dyrektor Biblioteki
Miejskiej Centrum Animacji Kultury Danuta Mankiewicz przedstawiła nowego
kierownika hali widowiskowo-sportowej w Puszczykowie pana Przemysława
Hejnowicza.
Pan Przemysław
Hejnowicz omówił program imprez oraz zajęć sportowych zaplanowanych w hali widowiskowo-sportowej
na rok 2019 oraz podkreślił, że cały czas rozwija się współpraca z klubami
sportowymi działającymi na terenie Miasta Puszczykowa w zakresie wynajmowania
hali widowiskowo-sportowej.
Zastępca
dyrektora Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji Kultury Beata Witczak
przedstawiła zestawienie imprez, które odbyły się w hali widowiskowo-sportowej
w 2018 r.
Radna Maria Michałowska
zapytała, czy zaplanowany przez Bibliotekę Miejską Centrum Animacji Kultury budżet
na 2019 rok wystarczy na zorganizowanie wszystkich zaplanowanych wydarzeń.
Pani Danuta
Mankiewicz odpowiedziała, że zaplanowany na 2019 rok budżet był już
dwukrotnie akutalizowany. Z uwagi na zbliżające się Dni Puszczykowa konieczne
będzie przeprowadzenie kolejnych rozmów na ten temat.
Przedstawiciel
Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości Michał Cyranek
poinformował, że w Puszczykowie rozegrane zostaną mistrzostwa Polski w Mölkky. Wydarzenie
to stanowić będzie doskonałą promocję dla miasta.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał o możliwość zorganizowania większej
liczby stołów na rozgrywki planszowe organizowane przez Stowarzyszenie
Miłośników Gier Planszowych Kości.
Pani Beata
Witczak wyjaśniła, że na początku działalności Stowarzyszenia zakupiono 13
stołów, gdyż tylko tyle mieści się na sali konferencyjnej. Z uwagi na coraz
szerszą skalę tych rozgrywek można zorganizować je w hali
widowiskowo-sportowej.
Ad 4. Dystrybucja
„Echa Puszczykowa" - informacje.
Redaktor
naczelny „Echa Puszczykowa" Bogdan Lewicki powiedział, że planowana jest
zmiana sposobu dystrybucji miesięcznika, która miałaby odbywać się w pierwszym
tygodniu każdego miesiąca. Na kolportaż przeznaczone są cztery dni (od soboty
do wtorku) w ciągu których miesięcznik powinien dotrzeć do wszystkich
mieszkańców miasta.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał, czy kalendarium publikowane
w „Echu Puszczykowa" będzie zawierało informacje o zaplanowanych
wydarzeniach w mieście z miesięcznym wyprzedzeniem.
Pan Bogdan
Lewicki odpowiedział, że kalendarium pozostanie bez zmian.
Radna Maria
Michałowska zapytała, do którego dnia każdego miesiąca należy przekazywać
informacje, które miałyby zostać opublikowane w kolejnym wydaniu „Echa
Puszczykowa".
Pan Bogdan
Lewicki odpowiedział, że na takie informacje oczekuje do 15 dnia każdego
miesiąca.
Ad 5. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 69/15/VII Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 20 października 2015 r. w sprawie: określenia zasad udzielania dotacji
na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych
do rejestru zabytków (druk nr 47).
Skarbnik Piotr Łoździn
przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 69/15/VII Rady Miasta
Puszczykowa z dnia 20 października 2015 r. w sprawie: określenia zasad
udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty
budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Skarbnik Piotr
Łoździn poinformował, że zmiana uchwały wynika z rozszerzenia
możliwości składania wniosków o dotację dla obiektów wpisanych również do
gminnej ewidencji zabytków.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem
projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 69/15/VII Rady Miasta Puszczykowa
z dnia 20 października 2015 r. w sprawie: określenia zasad udzielania dotacji
na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach
wpisanych do rejestru zabytków (druk nr 47).
Wynik
głosowania:
„za" 7 głosów, „przeciw" 0, „wstrzymał się" 1.
Ad 6. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowych na prace
konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych
do rejestru zabytków położonych na terenie Miasta Puszczykowa (druk nr 46).
Skarbnik Piotr
Łoździn przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowych
na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach
wpisanych do rejestru zabytków położonych na terenie Miasta Puszczykowa
informując, że wpłynęły dwa wnioski o przyznanie dotacji celowej na prace
konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, które zostały załączone
do projektu budżetu miasta na 2019 rok.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem
projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowych na prace
konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych
do rejestru zabytków położonych na terenie Miasta Puszczykowa (druk nr
46).
Wynik
głosowania:
„za" 8 głosów, „przeciw" 0, „wstrzymało się" 0.
Ad 7. Zaopiniowanie
projektu uchwały w sprawie planu pracy Rady Miasta Puszczykowa na rok 2019
(druk nr 37).
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przeprowadził głosowanie nad zaopiniowaniem
projektu uchwały w sprawie planu pracy Rady Miasta Puszczykowa na rok 2019
(druk nr 37).
Wynik
głosowania:
„za" 7 głosów, „przeciw" 1, „wstrzymało się" 0.
Ad 8. Sprawy
bieżące.
Dyrektor
Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji Kultury Danuta Mankiewicz poruszyła
temat filii Biblioteki Miejskiej, która ze względu na remont budynku hotelu
przy szpitalu będzie musiała zostać czasowo zamknnięta. Pani Danuta
Mankiewicz wyjaśniła, że obecnie nie ma dla niej lokalizacji zastępczej.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański zapytał, ile osób korzysta z zasobów filii
Biblioteki Miejskiej.
Pani Danuta
Mankiewicz odpowiedziała, że w ciągu roku w filii Biblioteki Miejskiej jest
dokonywanych około 6 tysięcy wypożyczeń a korzystają z niej głównie osoby
starsze.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański podkreślił, że filia Biblioteki Miejskiej
powinna otrzymać lokalizację zastępczą.
Radny Piotr
Płóciennik podjął temat udziału dyrektorów puszczykowskich szkół w Akademii Przywództwa Liderów
Oświaty, gdyż jego zdaniem warto zachęcać do uczestnictwa w
tego typu projektach edukacyjnych.
Pani Małgorzata
Szczotka wyjaśniła, że dyrektorzy puszczykowskich placówek oświatowych
uczestniczą regularnie w wysokiej klasy szkoleniach, które finansowane są między
innymi z budżetu miasta, dlatego program zaproponowany przez radnego Piotra
Płóciennika należy skierować do innych odbiorców.
Radna Barbara
Kamińska stwierdziła, że w kwestii udziału w takim programie powinno się
najpierw zapytać dyrektorów szkół.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński dodał, że dyrektorzy puszczykowskich szkół od dawna uczestniczą w
tego typu projektach szkoleniowych. Z uwagi na problemy z jakimi borykają się
obecnie szkoły zasugerował zorganizowanie spotkania z dyrektorami w celu ich
omówienia.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przychylił się do propozycji spotkania z dyrektorami
puszczykowskich szkół.
O godzinie 19:20 przewodniczący Maciej
Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/Hanna Dudzik-Zoga
Protokół nr 1/2019 posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które odbyło się w dniu 8 stycznia 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, ul. Podleśna 4
RM.0012.3.1.2019
Godz.
rozpoczęcia: 17:00
Godz.
zakończenia: 19:45
Temat:
- Lodowisko na terenach sportowo - rekreacyjnych przy
ul. Kościelnej - informacje.
- Realizacja Strategii Promocji Miasta Puszczykowa -
dyskusja.
- Zaprezentowanie projektu willi „Mimoza" -
informacje i dyskusja.
- Plan pracy komisji na 2019 rok.
- Sprawy bieżące.
Przewodniczący Komisji Maciej
Krzyżański powitał zaproszonych gości i radnych, obecnych 7 radnych
(usprawiedliwiona nieobecność radnej Elżbiety Czarneckiej oraz radnego
Piotra Płóciennika).
Listy
obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Ad 1. Lodowisko na terenach sportowo -
rekreacyjnych przy ul. Kościelnej - informacje.
Skarbnik Piotr
Łoździn powiedział, że odbyło się kilka spotkań z dzierżawcą terenu sportowo-rekreacyjnego
przy ul. Kościelnej przedmiotem których była budowa lodowiska, które zgodnie z podpisaną
umową powinno zostać udostępnione mieszkańcom w obecnym sezonie zimowym.
Skarbnik Piotr Łoździn poinformował, że dzierżawca zawnioskował o
przesunięcie realizacji inwestycji na sezon zimowy 2019/2020. Ze względu
na wcześniejsze zmiany terminów nie wyrażono na to zgody. Do dzierżawcy wysłano
wezwanie nakazujące udostępnienie lodowiska w ciągu trzech miesięcy od
daty odebrania wezwania. Skarbnik Piotr Łoździn powiedział, że takie
postępowanie jest zgodne z zapisami zawartej umowy.
Pan Arkadiusz
Krzyżański przedstawił zaplanowane działania, które prowadzone będą na
terenie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Kościelnej oraz koszty budowy
poszczególnych obiektów, które wykonane zostały w wyższym standardzie niż
zaplanowano. Pan Arkadiusz Krzyżański dodał, że wybudowanie hali
widowiskowo-sportowej w Puszczykowie i wykorzystywanie jej na zajęcia fitness
oraz piłki nożnej przyczyniło się do spadku dochodów spółki z tego tytułu. Pan Arkadiusz
Krzyżański przedstawił także działania prowadzone dla mieszkańców miasta,
jak darmowe udostepnienie lodowiska, czy bezpłatne zajęcia prowadzone dla
dzieci z puszczykowskich przedszkoli. Pan Arkadiusz Krzyżański
wyjaśnił, że koszty poniesione w związku z budową poszczególnych obiektów spowodowały, że zmuszeni są wystąpić
z wnioskiem o przesunięcie terminu oddania do użytkowania lodowiska.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański stwierdził, że nie ma powodu aby kolejny raz
przesuwać termin udostępnienia lodowiska dla mieszkańców.
Radna Alfreda
Brączkowska powiedziała, że dzierżawca powinien wywiązać się ze swoich
deklaracji, gdyż mieszkańcom zostało obiecane, że lodowisko zostanie
udostępnione w obecnym sezonie zimowym.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański poprosił o informacje, jakie konsekwencje
poniesie inwestor w przypadku niezrealizowania inwestycji w określonym umową
terminie.
Wiceburmistrz Władysław
Ślisiński powiedział, że wszelkie konsekwencje wynikające z niezrealizowania
zapisów umowy, dotyczących nałożenia kar finansowych na inwestora, spadają na
Burmistrza Miasta. Wiceburmistrz Władysław Ślisiński dodał, że nie naliczenie
umownych kar stanowić będzie naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Pan Arkadiusz
Krzyżański powiedział, że zwróci się z prośbą do władz miasta o
przedłużenie terminu realizacji budowy lodowiska. W przypadku negatywnej
odpowiedzi wykonywane będą wszystkie zapisy umowy zgodnie z ich brzmieniem.
Skarbnik Piotr
Łoździn wyjaśnił, że wezwania jasno wynika, że nie wyrażono zgody na
przedłużenie terminu realizacji inwestycji. Zgodnie z zapisami umowy miasto
rozpocznie naliczanie kar za nieudostępnienie mieszkańcom w terminie lodowiska.
Radna Barbara
Kamińska zapytała pana Arkadiusza Krzyżańskiego, czy jest przygotowany na
realizację budowy lodowiska w obecnym sezonie zimowym.
Pan Arkadiusz
Krzyżański odpowiedział, że trudno będzie znaleźć firmę, która wykona taki
projekt w tak krótkim terminie. Z uwagi na to zaproponowano udostępnienie
dla mieszkańców, w przypadku pojawienia się ujemnych temperatur, takiego
lodowiska jak w roku ubiegłym.
Skarbnik Piotr
Łoździn zasugerował podpisanie porozumienia zgodnie z którym Burmistrz
Miasta nie skorzysta z prawa wezwania do oddania obiektu na rzecz miasta po
upływie trzech miesięcy od niezrealizowania inwestycji. Warunkiem skorzystania
z tej możliwości jest udostępnienie lodowiska na kolejny sezon zimowy do 15
grudnia br. natomiast kary wynikające z umowy powinny zostać uregulowane do
dnia podpisania porozumienia. W przypadku nie dotrzymania zapisów umowy
obiekt przeszedłby na własność miasta. Skarbnik Piotr Łoździn
podkreślił, że warto zastanowić się nad przesunięciem terminu udostępnienia
lodowiska, ale nie na zasadzie aneksowania umowy, ale odsunięcia w czasie
realizacji postanowień umowy dotyczących jej rozwiązania bez terminu
wypowiedzenia.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański zapytał, jaka jest wysokość kar, jakie musi ponieść dzierżawca terenu.
Skarbnik Piotr Łoździn
odpowiedział, że jednorazowa kara to 20.000 zł, kary dzienne wynoszą 200 zł za
dzień nieudostępnienia obiektu lodowiska.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański poprosił pana Arkadiusza Krzyżańskiego o podjęcie decyzji
związanej z podpisaniem porozumienia do czasu kolejnego posiedzenia komisji.
Ad 2. Realizacja Strategii Promocji Miasta
Puszczykowa - dyskusja.
Kierownik Referatu Promocji, Kultury i
Turystyki Agnieszka Zielińska-Adamiak przedstawiła główne założenia
Strategii Promocji Miasta Puszczykowa oraz działania, jakie są podejmowane w
związku z jej realizacją.
Radny Mariusz Frąckowiak
zaproponował zorganizowanie spotkań radnych z mieszkańcami również podczas
większych imprez organizowanych przez Miasto Puszczykowo.
Radna Maria Michałowska zapytała, jakie
działania można podjąć, aby wzbogacić ofertę możliwości spędzania wolnego czasu
dla młodzieży.
Burmistrz Miasta Andrzej Balcerek
odpowiedział, że oferta kulturalna oraz sportowa dla puszczykowskiej młodzieży
jest niezwykle atrakcyjna. Problemem jest miejsce, które byłoby tylko dla nich
przeznaczone i gdzie mogliby się swobodnie spotykać, Burmistrz Andrzej Balcerek
powiedział, że baza rekreacyjno-sportowa na terenie miasta jest na tyle dobrze
rozwinięta, że każdy może wybrać cos dla siebie.
Radny Filip Ryglewicz powiedział,
że zasadniczym zagadnieniem jest zły przepływ informacji na temat imprez
odbywających się na terenie miasta. Brak jest dostatecznego nagłośnienia oraz
rozpropagowania wydarzeń organizowanych przez miasto.
Burmistrz Andrzej Balcerek
powiedział, że należy zastanowić się nad lokalizacją miejsca spotkań dla młodzieży
na terenie miasta.
Radna Barbara Kamińska zwróciła
uwagę na konieczność zmiany formuły redagowania Facebooka miasta (informacje o
wydarzeniach na terenie Miasta powinny być powtarzane cyklicznie).
Radny Mariusz Frąckowiak
zaproponował wykorzystanie wizerunków znanych osobistości Miasta Puszczykowa
w celu jego promocji.
Ad 3. Zaprezentowanie projektu willi „Mimoza" - informacje i dyskusja.
Sekretarz Maciej Dettlaff
przedstawił projekt architektoniczny willi „Mimoza" z uwzględnieniem
zagospodarowania wnętrza budynku i podziału na poszczególne sale. Sekretarz Maciej
Dettlaff powiedział, że działalność prowadzona przez Bibliotekę Miejska
Centrum Animacji Kultury jest wszechstronna, dlatego większość pomieszczeń
zostanie do niej przystosowanych. Budynek w całości zostanie przeznaczony na
działalność kulturalną. Ponadto sekretarz Maciej Dettlaff dodał, że w związku
z koniecznością zmiany projektu niezbędne było przedłużenie terminu realizacji
inwestycji.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
powiedział, że otwarcie obiektu planowane jest na 1 września br. oraz dodał, że
koszty związane z realizacja projektu wzrosły ze względu na zły stan techniczny
budynku i konieczność wprowadzenia zmian w projekcie.
Radny Krzysztof Paszkowski
powiedział, że w przedstawionej koncepcji zagospodarowania sal budynku nie
przewidziano miejsca na ekspozycję prac mieszkańców.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
wyjaśnił, że żadne decyzje odnośnie przeznaczenia sal w budynku jeszcze nie
zapadły. Będzie to przedmiotem rozmów dopiero w momencie uzyskania zgody na
użytkowanie.
Przewodniczący komisji Maciej
Krzyżański powiedział, że odbędzie się spotkanie z przedstawicielami
Biblioteki Miejskiej Centrum Animacji Kultury, w celu omówienia szczegółowego
przeznaczenia poszczególnych sal.
Ad 4.
Plan pracy komisji na 2019 rok.
Przewodniczący
komisji Maciej Krzyżański przedstawił proponowany plan pracy komisji na
2019 rok.
Ad 6. Sprawy bieżące.
Inspektor ds. sportu Joanna Hejnowicz
przedstawiła kalendarium imprez sportowych zaplanowanych na 2019 rok.
Wiceburmistrz Władysław Ślisiński
powiedział, że planowane jest szersze wykorzystanie Orlika lekkoatletycznego
przy Szkole Podstawowej nr 1 na imprezy organizowane przez miasto.
O godzinie 19:20 przewodniczący Maciej
Krzyżański zakończył posiedzenie komisji.
protokolant
/-/ Hanna Dudzik-Zoga